Jezus wjeżdża do Jerozolimy

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 24 MARCA 2024r.

● Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

● W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

● Ponieważ Wielki Tydzień i cała oktawa Wielkanocy nie dopuszcza żadnych uroczystości, świąt ani wspomnień, dlatego uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypadająca 25 marca przeniesiona jest w tym roku na poniedziałek 8 kwietnia. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jeżeli ktoś ma takie pragnienie, może podjąć to dzieło indywidualnie już w dniu jutrzejszym, w zakrystii są do wzięcia deklaracje dla tych którzy chcą podjąć się Duchowej Adopcji już jutro. Uroczyście będziemy to czynić 8 kwietnia podczas każdej Mszy świętej.

● Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 1900. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji – Ciemnicy. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni w tym dniu do godziny 2200. Zwracamy się z prośbą o włączenie się w akcję „Słudzy Pana, Kapłani proszą o modlitwę”. Istotą tej akcji jest 30 dniowa modlitwa za jednego konkretnego kapłana, którego imię będzie podane na wizytówce otrzymanej w Wielki Czwartek.

● Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godzinie 815 zapraszamy na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godzinie 1800 Droga Krzyżowa, a po niej Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką do Miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godzinie 1900. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godziny 2200. Ofiary składane podczas Adoracji Krzyża w Wielki Piątek są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Za pobożny udział w adoracji Krzyża podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

● W Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

● Począwszy od Wielkiego Piątku rozpoczynamy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Nowenna będzie odprawiana w naszej świątyni pół godziny przed wieczornym nabożeństwem, z wyjątkiem Wielkiego Piątku – po odprawieniu Drogi Krzyżowej i Wielkiej Soboty bezpośrednio po ostatnim poświeceniu pokarmów, w pozostałe dni o 1730.

● Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godzinie 815 zapraszamy na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrzni połączonej z godziną czytań. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny od godziny 900 do godziny 1500, co pół godziny. Poświęcenie pokarmów we wsiach rozpoczniemy od godziny 1000. Przychodząc ze święconką nie zapominajmy o adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie. Po ostatnim poświęceniu pokarmów, Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką. Wigilia Paschalna, rozpocznie się na zewnątrz kościoła przy ognisku o godzinie 1900 – przynosimy na tę liturgię świece, oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wylewaniem się wosku na posadzkę. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wodę święconą przygotowaną w specjalnych buteleczkach, będzie można odebrać przy wejściu do zakrystii.

● W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Zapraszamy na całonocną adorację przy Grobie Pańskim, i prosimy, aby do adoracji włączyły się grupy parafialne oraz mieszkańcy poszczególnych ulic i wsi, zapisy w zakrystii u siostry Carity.

● Przypominamy, że w przyszłym tygodniu z soboty na niedzielę następuje zmiana czas z zimowego na letni – zegary przestawiamy godzinę do przodu.

● W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, o godzinie 600 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Następne Msze święte o 900,1030, 1200, 1600 i 1800.

● Wielu z nas nie skorzystało jeszcze z sakramentu pokuty, pro­simy, by nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę. Od poniedziałku do środy będziemy spowiadać pół godziny przed każdą Mszą świętą.

● Prośmy w naszych indywidualnych modlitwach o pokój na całym świecie, w intencji naszej Ojczyzny o zgodę w narodzie i poszanowanie życia ludzkiego.

● W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny”. Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.

Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.

● Dziękujemy za złożone ofiary na kwiaty do dekoracji Grobu Pańskiego osobom anonimowym, Kołu Żywego Różańca św. Urszuli Ledóchowskiej z Dębowiny, Wspólnocie Małej Teresy, Wspólnocie Intronizacji Najświętszego Serca Jezusa oraz składanych do puszki przy dekoracji wielkopostnej. Niech dobry Bóg wynagradza Wszelką hojność swoim błogosławieństwem.

● Przypominamy, aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci kamiennych tabliczek. Dziękujemy za ofiarowany pierścień dla figury świętego Michała Archanioła, małżeństwu które pielgrzymowało w minionym roku do Włoch po tę figurę.

● W minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Włodzimierz Kostro l. 94 i śp. Andrzej Jurkowicz l.70 – wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym Amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej. Miłej i błogosławionej niedzieli.

Related Posts