OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 29 WRZEŚNIA 2024r.

● Gdyby dzisiaj nie przypadała niedziela to w liturgii obchodzilibyśmy święto Archaniołów św. Michała Gabriela i Rafała. Jeżeli ktoś ma pragnienie przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła, może to uczynić po Mszy świętej w zakrystii.

● Dziś obchodzony jest dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Modlitwą wspieramy wszystkich, którzy z powodu wojny, prześladowań i innych trudności musieli opuścić rodzinny kraj, aby doświadczali życzliwości i odpowiedniej pomocy w nowych środowiskach.

● Jak ogłaszaliśmy w minioną niedzielę, biskup łomżyński Janusz Stepnowski ustanowił dzień 1 października w naszej parafii, dniem odpustu ku czci świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Porządek Mszy świętych tego dnia o godzinie 630, 700 i 1800. Suma odpustowa z procesją Eucharystyczną o godzinie 1800, podczas tej Mszy uczcimy św. Tereskę poprzez błogosławieństwo płatków róż. Prosimy o przyniesienie ze sobą róż, które będą święcone podczas Mszy św. Naszą modlitwą otaczamy siostry Karmelitanki posługujące w naszej parafii i miejscowości.

● W tym dniu wypada pierwszy wtorek miesiąca, kiedy czcimy św. Michała Archanioła. Nabożeństwo do św. Michał z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie ze względu na przypadający w tym dniu odpust, odbędzie się dzisiaj po Mszą świętej wieczornej.

● We wtorek rozpoczynamy miesiąc modlitwy różańcowej. Będziemy rozważali tajemnice Boże, wzy­wali wstawiennictwa Matki Bożej i przedstawiali Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcamy do odmawia­nia różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie. Każdego dnia zapra­szamy na nabożeństwo różańcowe dzieci, młodzież i dorosłych od poniedziałku do piątku o godzinie 1715, w niedzielę po Mszy świętej o godzinie 1200, w soboty po Mszy wieczornej. Tych którzy nie mogą przybyć na modlitwę do świątyni, zachęcamy do odmawiania różańca w domu. Za pobożne odmówienie cząstki różańca świętego w sposób ciągły, z rozważaniem tajemnic różańcowych, w kościele, w kaplicy czy w rodzinie, możemy uzyskać łaskę odpustu zupełnego. Oczywiście mu­simy spełnić zwyczajne warunki zyskiwania odpustów, modlitwa w intencjach papieża, stan łaski uświęcającej i brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Przypominamy także, że w niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty – tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, w czwartki – tajemnice światła.

● Zawsze 1 października przypada również początek roku akademickiego. Wszystkim studentom życzymy gorliwości w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom akademickim i profesorom Bożego światła i cierpliwości w pracy akademickiej.

● W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek modlimy się o liczne i dobre powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego. Godzina Święta ze względu na nabożeństwo październikowe będzie w tym dniu o 1615. Zawsze w pierwszy czwartek modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek miesiąca, nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy świętej o godzinie 700. Odwiedziny chorych i seniorów naszej parafii z posługą sakramentalną kapłani rozpoczną w tym dniu od godziny 900. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godziny 1700, podczas adoracji różaniec i nabożeństwo pierwszopiątkowe. W sobotę nabożeństwo pierwszo-sobotnie po Mszy o godzinie 700, następnie różaniec prowadzony przez Poranną Grupę Modlitewną.

● Przypominamy, że istotą i warunkiem pierwszych piątków i sobót jest uczestnictwo we Mszy św. i przyjęcie Komunii świętej wynagradzającej za grzechy swoje i całego świata. Spowiedź możemy odbyć wcześniej – aby spełnić warunki pierwszego piątku i soboty, mamy być w stanie łaski uświecającej.

● W przyszłą pierwszą niedzielę miesiąca wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo rodzin i dzieci po Mszy o godzinie 1200. Po Mszy świętej o godzinie 1600 na wspólną adorację zaprasza Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci marmurowych tabliczek. W minioną niedzielę na pomoc powodzianom zebraliśmy do puszek 21908,00 zł, w imieniu poszkodowanych składamy serdeczne Bóg zapłać. Ofiary składane w przyszłą niedzielę do puszek będą przeznaczone na działalność statutową Caritas.

● W minionym tygodniu przez Sakrament Chrztu świętego do wspólnoty Kościoła zostali włączeni w naszej parafii: Mikołaj Malinowski i Marcelina Wardach – niech zawsze będzie blisko Pana Jezusa.

● W ostatnim czasie odeszli do wieczności: śp. Zbigniew Dworakowski lat 52 i św. Jadwiga Bargielska lat 70; – wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym amen.

● Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy Bożej mądrości w codziennych wyborach, wzrastania w miłości oraz podejmowania pokornej służby względem Boga i bliźniego.

– poniedziałek 30 września – Święty Hieronim (ok. 345-420), prezbiter, doktor Kościoła, autor przekładu Pisma Świętego na język łaciński (Wulgata);

– wtorek 1 października – Święta Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich.

– środa 2 października – Wspomnienie Św. Aniołów Stróżów.

– piątek 4 października – Święty Franciszek z Asyżu (1182-1226), założyciel zakonu franciszkańskiego, misjonarz, mistyk;

– sobota 5 października – Święta Faustyna Kowalska (1905-1938), zakonnica, mistyczka, Apostołka Bożego Miłosierdzia.