OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 3 PAŹDZIERNIKA 2021r.

Pierwszym, fundamentalnym powołaniem, którym obdarza nas Bóg, jest powołanie do życia w rodzinie opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. To jest przestrzeń, w której realizujemy swoją świętość i z której wyruszamy w świat, żeby wypełniać różne powołania. O tę przestrzeń trzeba nieustannie dbać, umacniać ją życiem sakramentalnym, budować codzienną duchowość małżeńską i rodzinną. Wymagania Ewangelii są jasne i konkretne. Niech nigdy nie zabraknie nam odwagi, by żyć nimi na co dzień.

● Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Będziemy rozważali tajemnice Boże, wzywali wstawiennictwa Matki Bożej i przedstawiali Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcamy do odmawiania różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie. Każdego dnia zapraszamy na nabożeństwo różańcowe dorosłych i młodzież po Mszy wieczornej. Dzieci spotkają się na różańcu od poniedziałku do piątku o godzinie 1715, w niedzielę po Mszy świętej o godzinie 1230.

● Przypominamy o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego za pobożne odmówienie cząstki różańca św., w sposób ciągły, z rozważaniem tajemnic różańcowych, w kościele, w kaplicy, czy w rodzinie. Oczywiście musimy spełnić zwyczajne warunki zyskiwania odpustów, modlitwa w intencjach papieża, stan łaski uświęcającej i brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

● Dzisiaj, w pierwszą niedzielę miesiąca, wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo rodzin i dzieci po Mszy o godzinie 1230. Otoczmy szczególną modlitwą dzieci pierwszokomunijne, którym na Mszy Świętej o godzinie 1230 wręczymy ich pierwsze pobłogosławione różańce.

● Dzisiaj, po Mszy świętej o godzinie 1600 na wspólną adorację zaprasza Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Koła Żywego Różańca modlą się wspólnie na różańcu jak zwykle po Mszy o godzinie 1100.

● W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Godzina Święta od 1700 podczas której różaniec dla dzieci. W tym dniu szczególnie modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. W wielu parafiach istnieje Apostolat „Margaretka”, który polega na objęciu duchową i modlitewną opieką wybranego kapłana, dla którego jeden dzień w tygodniu wypraszają przez modlitwę u Boga potrzebne łaski. Sami wybierają formę modlitwy, która im najbardziej odpowiada, i modlą się do końca życia. Zachęcamy do takiej formy duchowego wsparcia kapłanów.

● W przyszłą niedzielę w ramach 21 Dnia Papieskiego ofiary zbierane do puszek przed kościołem będą przeznaczone na fundusz stypendialny: „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jednocześnie prosimy o zgłaszanie się wszystkich, którzy chcieliby uzyskać takowe stypendium.

● Ze względu na to że zabrakło Szkaplerzy św. Michała Archanioła w dniu 29 października, każdy kto pragnie przyjąć ten szkaplerz może to uczynić dzisiaj po Mszy świętej w zakrystii.

● Zbliża się listopad – miesiąc modlitw za zmarłych, zadbajmy nie tylko o miejsca gdzie spoczywają ich doczesne szczątki, ale nie zapominajmy o ich duszy. Przyjmujemy już zgłoszenia na przypominki.

● Został oddany do odnowienia Feretron św. Piotra i Matki Boskiej Ostrobramskiej który przed wielu laty był ufundowany i noszony w procesjach przez mieszkańców Wsi Łapy Szołajdy. Wkrótce zakończymy Rok Św. Józefa, powstała więc myśl o wykonaniu feretronu ku czci tego wielkiego świętego patrona Kościoła i opiekuna Świętej Rodziny.

● Ponawiamy prośbę o informację, czy na terenie naszej parafii znajdują się zabytkowe kapliczki, krzyże i figury przydrożne.

● Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia w Kodniu oraz Sanktuarium Męczenników Pratulińskich, która odbędzie się 9 października. Zapraszamy członków Kół Żywego Różańca oraz wszystkich chętnych do uczestnictwa. Wyjazd o godzinie 800 z placu przy Sali św. Józefa, ze względu na strefę przygraniczną należy zabrać ze sobą Dowód Osobisty.

● Prosimy aby zamówione intencje opłacać na minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Każdy, kto chce skorzystać z sakramentu pokuty powinien uczynić to przed Mszą świętą, podczas Mszy nie zawsze będzie kapłan posługujący w konfesjonale. Spowiedź jest minimum 15 minut przed każdą Mszą świętą.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii, zarówno te składane na tacę, indywidualnie, przez ofiaromat, wpływające na konto parafii, czy składane w formie kamiennych tabliczek. Dziękujemy za ofiary złożone dziś na Misje oraz za złożone po Mszy świętej przed kościołem ofiary do puszek na Caritas, wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

● W tym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej odeszła: śp. Krystyna Sienkiewicz l. 73 – wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłego i błogosławionego Dnia Pańskiego.

– w poniedziałek 4 października – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), diakon, założyciel Zakonu Braci Mniejszych;

– we wtorek 5 października – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, nazywana Sekretarką Bożego miłosierdzia;

– w czwartek 7 października – Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – patronka wspólnot Żywego Różańca.