23.05.2021 – OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: obdarzeni darami Ducha Świętego apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Uroczystość jest dopełnieniem Wielkanocy. Niech w naszym życiu umocnienie darami Ducha Świętego przynosi widoczne owoce: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, z których będą czerpać ci, których spotkamy w życiu codziennym. Dziś za uroczyste odśpiewanie hymnu O Stworzycielu, Duchu, Przyjdź oraz po wypełnieniu pozostałych warunków możemy zyskać odpust zupełny.

● Przypominamy również, że zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która przypada w przyszłą niedzielę.

● Prosimy, aby każdy kto chce skorzystać z sakramentu pokuty, uczynił to odpowiednio wcześniej przed Mszą świętą – podczas Mszy nie zawsze ksiądz będzie posługiwał w konfesjonale.

● Jutro w Kościele obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. To również dzień modlitw Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach z racji ukrytego wspomnienia Maryi Wspomożycielki Wiernych. Figura Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych która była w ogrodzie plebanijnym, jest obecnie w renowacji. Msze święte w jutro o 700 930 i 1800.

● W środę 26 maja – Dzień Matki. To dzięki matkom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. W tym dniu w czasie Mszy świętych w sposób szczególny będziemy otaczać modlitwą wszystkie matki naszej parafii i prosić, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały niezwykłą misję miłości wobec każdego człowieka, dzięki której człowiek nigdy nie pogubi się we współczesnym świecie.

● W czwartek 27 maja pragniemy uczcić Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, jedynego pośrednika u Ojca. Tego dnia będziemy się modlić o uświęcenie tych, których Chrystus zaprosił do kapłańskiej wspólnoty ze sobą przez sakrament święceń. W tym również dniu jak każdego 27 dnia miesiąca, na Mszy wieczornej będziemy się modlić w intencji trzeźwości i uwolnienia z nałogów.

● W piątek, 28 maja, przypada 40 rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Oczekując na beatyfikację Prymas Tysiąclecia która odbędzie się w 12 września br. starajmy się wypełniać jego testament.

● W przyszłą niedzielę przypada 10 rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie.

● Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tradycyjnie procesja odbędzie się ulicami: 3 Maja, Długą, Cmentarną i Ks. Bagińskiego. W miniony poniedziałek odbyło się spotkanie z osobami zaangażowanymi w przygotowanie ołtarzyków na tę uroczystość. Zachęcamy i prosimy, aby do przygotowania ołtarzyków angażowało więcej osób, zapraszamy osoby w sile wieku i młodzież. Poprzez osobiste zaangażowanie w oprawę zewnętrzną tej uroczystości wyraża się nasza cześć, oddanie i wiara w obecność naszego Zbawiciela pod kruchą postacią Eucharystycznego Chleba. Prosimy również o zgłaszanie się panów i do czynnego udziału w procesji poprzez niesienie; krzyża, feretronów, chorągwi, baldachimu i lampionów.

● Kolejny raz przypominamy i prosimy, aby intencje zamówione opłacać na dwa tygodnie przed terminem odprawienia. Przyjmujemy już intencje na 2022 rok.

● Zachęcamy dzieci w wieku od 9 do 13 lat do udziału w obozie rekolekcyjno – wypoczynkowy, który organizuje nasza parafia w Augustowie od 18 do 27 lipca. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 czerwca.

● Dziękujemywszystkim za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii, zarówno te składane na tacę, indywidualnie, przez ofiaromat czy wpływające na konto parafii.

● Zebrana została wystarczająca kwota na wykonanie feretronu z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej do noszenia w procesji. Niech Matka Boża ofiarodawcom stokrotnie wynagrodzi. Feretron będzie gotowy na odpust w sierpniu.

● Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Łukasz Twarowski kawaler parafii naszej i Magdalena Kruszewska panna parafii Świętego Krzyża w Łapach – zapowiedź I; Maciej Łupiński i Anna Kiszko parafii naszej cywilnie związani – zapowiedź I; Wojciech Milewski kawaler parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku i Paulina Kruszewska panna parafii naszej – zapowiedź I; ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

● W minionym tygodniu z naszej parafii do wieczności odeszli: śp. Regina Łapińska l. 80 i śp. Adrian Dworakowski l. 36 – wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.