Lista świąt nakazanych w Kościele katolickim jest regulowana przez Kodeks prawa kanonicznego, zwłaszcza przez kanon 1246. Zgodnie z tym kanonem, święta nakazane to dni, w które wierni są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Wśród tych dni wyróżnia się niektóre ważne uroczystości liturgiczne.

Kanon 1246 §1 wymienia najważniejsze święta nakazane:

Niedziela (w każdą niedzielę),

Boże Narodzenie (25 grudnia),

Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia),

Objawienie Pańskie (6 stycznia),

Niedziela Wielkanocna,

Wniebowstąpienie Pańskie,

Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa (Boże Ciało),

Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca),

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),

Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia),

Wszystkich Świętych (1 listopada).

Święta ruchome w Kościele katolickim to uroczystości, których data zmienia się co roku, ponieważ są one uzależnione od daty Wielkanocy, która również jest świętem ruchomym. Oto najważniejsze święta ruchome w Kościele katolickim:

1. Wielkanoc – najważniejsze święto w roku liturgicznym, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej (między 22 marca a 25 kwietnia).
  2. Popielec – Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post, jest obchodzona 46 dni przed Wielkanocą (40 dni postu plus sześć niedziel).
  3. Niedziela Palmowa – tydzień przed Wielkanocą, rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy.
  4. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota – dni Triduum Paschalnego, przypadające na czwartek, piątek i sobotę przed Wielkanocą.
  5. Wniebowstąpienie Pańskie – obchodzone 40 dni po Wielkanocy, zwykle w czwartek (choć w niektórych krajach przenoszone na niedzielę).
  6. Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) – obchodzone 50 dni po Wielkanocy, w niedzielę.
  7. Trójcy Przenajświętszej – święto obchodzone w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.
  8. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – obchodzone 60 dni po Wielkanocy, zazwyczaj w czwartek.
  9. Najświętszego Serca Pana Jezusa – obchodzone w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Święta te mają charakter ruchomy, ponieważ ich data zależy od daty Wielkanocy, która każdego roku wypada innego dnia.