OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 13 KWIETNIA 2025r.

● Dzisiejsza Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.

● W najbliższy poniedziałek 14 kwietnia, przypada państwowe święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, które ma nam przypominać o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu.

● Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego będzie czasem szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu.

● Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 1900. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji – Ciemnicy. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni w tym dniu do godziny 2200.

● Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godzinie 815 zapraszamy na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godzinie 1800 Droga Krzyżowa, a po niej Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką do Miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godzinie 1900. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godziny 2200. Ofiary składane podczas Adoracji Krzyża w Wielki Piątek są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Za pobożny udział w adoracji Krzyża podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

● W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia.

● Począwszy od Wielkiego Piątku rozpoczynamy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Nowenna będzie odprawiana w naszej świątyni pół godziny przed wieczornym nabożeństwem, z wyjątkiem Wielkiego Piątku – po odprawieniu Drogi Krzyżowej i Wielkiej Soboty bezpośrednio po ostatnim poświeceniu pokarmów, w pozostałe dni o 1730.

● Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. O godzinie 815 zapraszamy na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrzni połączonej z godziną czytań. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny od godziny 900 do godziny 1500, co pół godziny. Poświęcenie pokarmów we wsiach rozpoczniemy od godziny 1000. Przychodząc ze święconką nie zapominajmy o adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie. Po ostatnim poświęceniu pokarmów, Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim.

● Wigilia Paschalna, rozpocznie się na zewnątrz kościoła przy ognisku o godzinie 1900 – przynosimy na tę liturgię świece, oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wylewaniem się wosku na posadzkę. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wodę święconą przygotowaną w specjalnych buteleczkach, będzie można odebrać przy wejściu do zakrystii.

● W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Zapraszamy na całonocną adorację przy Grobie Pańskim, i prosimy, aby do adoracji włączyły się grupy parafialne oraz mieszkańcy poszczególnych ulic i wsi, zapisy w zakrystii.

● W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, o godzinie 600 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Następne Msze święte o 900,1030, 1200 i 1700. Jak wspominaliśmy podczas kolędy, Msza popołudniowa w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkiejnocy i Bożego Narodzenia będzie tylko jedna o godzinie 1700.

● Wielu z nas nie skorzystało jeszcze z sakramentu pokuty, pro­simy, by nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę. Od poniedziałku do środy będziemy spowiadać pół godziny przed każdą Mszą świętą.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci kamiennych tabliczek. Dziękujemy serdecznie wszystkim którzy w minioną sobotę pomagali w sprzątaniu kościoła.

● Dziękujemy za złożone ofiary na kwiaty do dekoracji Grobu Pańskiego Wspólnocie Dzieła Intronizacji NSPJ, oraz za składane do skarbonki przy dekoracji wielkopostnej. Niech dobry Bóg wynagradza Wszelką hojność swoim błogosławieństwem.

● Przypominamy, aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● W minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Stanisław Saniewski lat 58 i śp. Marcin Łapiński lat 53 – wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym Amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej. Miłej i błogosławionej niedzieli.

Related Posts