20.12.2020 – OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

INFORMACJA DO UŻYTKU WEWNĘTRZNEGO PARAFII ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W ŁAPACH

Powoli kończy się Adwent, za nami rekolekcje parafialne. Wiele osób dzięki sakramentowi pojednania przygotowało swoje serce na spotkanie z nadchodzącym Panem. Zewnętrzne oznaki przygotowań, takie jak czystość naszych domów i mieszkań, przygotowania do wieczerzy wigilijnej, są ważne, lecz ważniejsza jest troska o duchowe przygotowanie, żeby Pan Jezus mógł się spotkać z nami w czystości naszych serc, uporządkowanych relacjach i pokoju wokół nas. Wszyscy którzy pragną jeszcze skorzystać z sakramentu pokuty mogą to uczy­nić w najbliższych dniach. Na pół godziny przed każdą Mszą świętą, kapłani będą oczekiwać w konfesjonałach.

● Do czwartku włącznie w naszej świątyni wspólny śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny o godzinie 610 i Msza roratnia o 630, po roratach nowenna do Dzieciątka Jezus. Tego dnia nie będzie Mszy wieczornej.

● W czwartek wigilia do świąt Bożego Narodzenia, zadbajmy o tradycyjną oprawę tego wieczoru, przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej należy przeczytać ewangeliczny opis narodzenia Chrystusa z ewangelii św. Łukasza i wspólnie się pomodlić. Jest to czas szczególnej pamięci o ludziach biednych i samotnych, pamiętajmy, że dodatkowe miejsce przy wigilijnym stole nie musi pozostawać puste, możemy zaprosić samotnych sąsiadów. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili. Pamiętajmy, że w wigilię zalecany jest post, powstrzymajmy się, więc od spożywania potraw mięsnych.

● W piątek I Dzień Świąt Bożego Narodzenia: Pasterka w naszej parafii, ze względu na to, że wielu osobom starszym czy dzieciom ciężko jest dotrzeć na północ do świątyni, oraz ze względu na sytuację pandemii, będzie odprawiana o godzinie 2200 i 2400. Wspólny śpiew kolęd pół godziny przed Mszą świętą Pasterską czyli o 2130 ze scholami i 2330 z chórem parafialnym. Msze święte w dzień o 930, 1100 1600 i 1800.

● W drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego, tradycyjnie czcimy świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Msze Święte o godz. 700, 930,1100,1600 i 1800. Na Mszę świętą o 1100 zapraszamy wszystkie dzieci, św. Mikołaj przygotował im słodką niespodziankę. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na KUL i cele edukacyjne naszej Diecezji.

● 8 grudnia br. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Ojciec Święty Fran­ciszek zainaugurował Rok św. Józefa. Formalnym powodem tej decyzji była 150 rocznica ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego. O mo­tywach pastoralnych i teologicznych Roku św. Józefa mówi List Apostolski zatytułowany „Patris corde”. Papież zaznacza, że to pragnienie zagościło w jego sercu w czasie pandemii. Pomyślał o tym, aby dowar­tościować cichych pracowników służby zdrowia oraz innych, pracujących bezimiennie na rzecz ratowania osób chorych. To właśnie św. Józef: ukryty, niezauwa­żony staje się dla nas orędownikiem na trudne czasy.

● Dzisiaj na Mszy o godzinie 700 harcerze z Siódmej Wodnej Drużyny Harcerskiej Hufca ZHP Białystok, przekazali nam Betlejemskie Światełko Pokoju. Światełko możemy zabrać do naszych domów już dzisiaj lub w środę po Mszy wieczornej i po roaratch w wigilię. Prosimy przygotować osłonięte świece, lub lampiony abyśmy bezpiecznie to światełko zanieśli do naszych mieszkań.

● W przyszłą niedzielę 27 grudnia niedziela Świętej Rodziny. Bogu będziemy polecać w ofierze Mszy Świętej rodziny naszej. Podczas każdej Mszy świętej małżonkowie będą mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie.

● Zapraszamy i zachęcamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie na najładniejszą ozdobę choinkową. Wykonane i podpisane prace, zawieszamy na choince stojącej  przy ławkach na końcu kościoła. Rozstrzygnięcie konkursu  i wręczenie nagród odbędzie się w drugi dzień świąt 26 grudnia po Mszy świętej o godzinie1100.

● Dzisiaj jak w latach ubiegłych, harcerze będą rozprowadzać po Mszach świętych „Ewangelię na Każdy Dzień”.

● Ze względu na swoją niedyspozycyjność zdrowotną, Ks. Antoni Bolesta od minionego piątku przyjmuje intencje Mszy świętych osobiście.

● Składamy serdeczne Bóg zapłać, za złożone ofiary w minioną niedzielę na ogrzewanie kościoła i za dzisiejsze na planowane prace remontowe naszej świątyni. Składamy również serdeczne Bóg zapłać za ofiary indywidualne, przelewane na konto parafialne czy przez ofiaromat.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia a szczególnie Adamom i Ewom, życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień oraz miłej i błogosławionej IV niedzieli adwentu.

● W minionym tygodniu przez chrzest święty w naszej parafii do wspólnoty Kościoła została włączona: Łucja Kleszczewska – niech zawsze będzie blisko Pana Jezusa.

● W ostatnim czasie z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Józef Łapiński l. 93, śp. Józef Woliński l. 79 i śp. Krzysztof Kamiński l. 58. – wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym Amen.