14.03.2021R. – OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Życie ciągle stawia przed nami nowe wyzwania. Są one okazją do głębszej refleksji nad wartościami i zasadami, którymi się kierujemy. Wielki Post wzywa każdego z nas do zrewidowania życia, postawienia sobie pytania, czy naprawdę idziemy śladem Bożych drogowskazów. Żyć to stawać się człowiekiem, a dla wierzących – stawać się chrześcijaninem. To proces, który dokonuje się w nas nieustannie. Na tej drodze wpatrujmy się w Jezusa, który podczas rozmowy z Nikodemem mówi jasno i konkretnie: trzeba się na nowo narodzić, aby żyć.

● Czwarta Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Lætare, co oznacza „radujcie się”. Zbliżają się, bowiem święte dni paschalne, podczas których Bóg okaże swoje miłosierdzie.

● Wielki Post, który przeżywamy, w szczególnym czasie trwającej pandemii, to bolesny okres, ale też i wyjątkowa okazja do pewnego zatrzymania zadumy nad sobą, spojrzenia na nasze życie, postępowanie, to okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas swoistych rekolekcji, aby ugruntować w sobie prawe sumienie i autentycznie budować królestwo Boże. Zbawiciel ciągle nas w tym umacnia, karmiąc nas swoim Ciałem, które uczynił pokarmem na życie wieczne. Przystępujmy często do stołu eucharystycznego.

● We wszystkie piątki Wielkiego Postu rozważamy mękę Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej, dla dzieci o godzinie 1630, dla dorosłych i młodzieży o godzinie 1730. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godzinie 1730. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zachęcamy do uczestnictwa.

● W piątek 19 marca będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Przygotowujemy się do tego dnia, przez uczestnictwo, w rozpoczętej 10 marca 9-cio dniowej Nowennie do Przeczystego Serca św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ten szczególny dzień możemy nazwać świętem wszystkich mężczyzn. Otoczmy zatem modlitwą wszystkich mężczyzn: synów, mężów, ojców, dziadków, aby za wstawiennictwem św. Józefa, dobrze wypełniali zadania powierzone im przez Boga. Zapraszamy w tym dniu mężczyzn na wieczorną Eucharystię, podczas której otrzymają szczególne błogosławieństwo. W najbliższy piątek z racji uroczystości nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

● W zakrystii za dobrowolną ofiarą możemy otrzymać Modlitewnik czcicieli św. Józefa, jest do nabycia również płyta zespołu TGD „Twoje imię”.

● W ogłoszonym przez papieża Franciszka „Roku św. Józefa”, Penitencjaria Apostolska udziela odpu­stu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, odpusty możemy również zyskiwać w dniu 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, bę­dącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Święte­go w tradycji łacińskiej.

● Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca to dzień imienin ks. Józefa Łupińskiego, naszemu solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i św. Józefa w posłudze kapłańskiej i akademickiej.

● W przyszłą niedzielę tradycyjnie w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi znany nam już z rekolekcji adwentowych o. Stanisław Demski – redemptorysta. Udział przez trzy dni w rekolekcjach, daje nam możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Do sakramentu pokuty podczas rekolekcji zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę, w tych dniach będziemy wspomagani przez spowiedników z sąsiednich parafii naszego dekanatu. Prosimy, aby spowiedzi nie odkładać na ostatnie dni postu, czy na same święta. W środę na Mszę świętą o godzinie 1100 i na specjalne nabożeństwo, zapraszamy chorych i osoby w podeszłym wieku. Ofiary składane na tacę w ostatnim dniu rekolekcji będą naszym podziękowaniem kaznodziei z trud głoszenia słowa.

● Podczas rekolekcji w niedzielę, Msze święte w porządku niedzielnym, na Mszę o 1230 zapraszamy wszystkie dzieci naszej parafii. W poniedziałek, wtorek i środę, Msze święte o 700, 930, 1100, 1600 i 1800. Na Mszę o godzinie 1600 zapraszamy wszystkie dzieci, a na 1800 młodzież. Program ten wywieszony będzie również w gablocie i podany w gazetce.

● 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, którą celebrujemy w Kościele, jako Dzień Świętości Życia. Każdy kto przez całoroczną modlitwę pragnie zabezpieczyć życie tych dzieci którym zabrakło miejsca i miłości w sercach matek już u samego początku ich istnienia, może zgłaszać się od dzisiaj po deklaracje i zapisanie się do Księgi Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

● Spotkanie formacyjne dla rodziców, których dzieci przygotowują się do przyjęcia I Komunii świętej od­będzie się w najbliższą środę po Mszy Świętej wieczornej w Sali św. Józefa.

● Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Michał Łapiński parafianin parafii naszej i Aneta Daniszewska parafianka parafii Podwyższenia Krzyża w Goworowie – zapowiedź II; – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

● W minionym czasie naszej parafii do wieczności odeszli: śp. Danuta Hołowienko l. 77 i śp. Maria Kruszewska l. 70;– wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych, opieki Matki Najświętszej i wstawiennictwa św. Józefa na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.