04.04.2021r. – OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, którą dziś przeżywamy, jest centrum roku liturgicznego, punktem kulminacyjnym, źródłem i szczytem tego, co celebrujemy w ciągu całego roku. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa napełniło radością nie tylko kobiety przybyłe do grobu i apostołów, lecz także wszystkich, do których dotarła wiadomość o nim. Po misterium Świętego Triduum, po opuszczeniu, wyszydzeniu, cierpieniu i śmierci nastaje nowy czas nadziei. Z perspektywy zmartwychwstania życie człowieka wygląda inaczej. Nauczmy się tak na nie patrzeć. Chrystus Pan zmartwychwstał – i my zmartwychwstaniemy! Niechaj ta nadzieja będzie w nas źródłem radości i pokoju, niech porządkuje naszą codzienność, abyśmy każdego dnia stawali się niezwykłymi świadkami zmartwychwstania. Jezus żyje! Dzielmy się tą radością z najbliższymi i ze wszystkimi, których Pan z nami spotka. Wszystkim naszym drogim parafianom i szanownym gościom, z serca życzymy pogodnego i pełnego Bożego błogosławieństwa przeżywania nie tylko tych świątecznych dni, lecz całego okresu paschalnego, który wielkanocną radość rozciąga na 50 dni – aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

● Dziękują za przygotowanie liturgiczne i muzyczne, całego Triduum Paschalnego, Służbie Liturgicznej Ołtarza i Scholi na czele z ks. Łukaszem, dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się, do przygotowania tegorocznej ciemnicy i grobu, Magdalenie Malec, panom z Domowego Kościoła, p. Andrzejowi Owczarczukowi wraz z pracownikami oraz wszystkim zaangażowanym, a szczególnie s. Caricie która jak zawsze pięknie dba o wystrój całej naszej świątyni.

● Składamy serdeczne Bóg zapłać, wszystkim za modlitwę podczas wszystkich dni Triduum, oraz za nocne czuwanie przy grobie Pana Jezusa, wszystkim Wspólnotom, osobom indywidualnym oraz Strażakom Ochotnikom.

● Z tej racji że w przypadającą dziś pierwszą niedzielę miesiąca – niedzielę adoracyjną przypada Zmartwychwstanie pańskie, adoracja niedzielna odbędzie się w przyszłą niedzielę.

● Jutro poniedziałek wielkanocny, Msze Święte o 700, 930, 1100, 1230 1600i 1800. Tradycyjnie tego dnia w naszych kościołach modlimy się i składamy ofiary na Katolicki Uniwersytet Lubelski i katolickie uczelnie w naszej diecezji.

● Od Wielkiego Czwartku, dla wszystkich którzy czują się zagrożeni zarażeniem, oraz dla osób w podeszłym wieku, uruchomiliśmy możliwość łączności duchowej poprzez uczestnictwo transmisji „na żywo” Mszy św. niedzielnej o godzinie 1100 sprawowanej w naszej świątyni, na kanale YouTube, wpisując w wyszukiwarkę hasło: parafia św. Ap. Piotra i Pawła Łapy transmisja.

● W tym tygodniu w liturgii trwa oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, a to oznacza, że przez kolejnych osiem dni będziemy świętować uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Z tego samego powodu nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w najbliższy piątek, ponieważ uroczystości znoszą ten obowiązek.

● Pamiętajmy także w tych świątecznych dniach o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy teraz oczekują na pełny udział w zmartwychwstaniu Chrystusa.

● Za tydzień będziemy obchodzić Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego rozpoczęła się w Wielki Piątek i jest odprawiana w naszej świątyni przed Mszą wieczorną o 1730. W tym dniu o godzinie 1500 w godzinie miłosierdzia, zapraszamy do naszej świątyni na modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego. Bóg nieustannie nas zaskakuje miłosierdziem okazywanym nam w przeróżny sposób. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem wdzięczności Bogu.

● Niedziela Miłosierdzia jest też patronalnym świętem Caritas i rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia, na Mszę o godzinie 930 przynosimy wszyscy skarbonki Caritas „Jałmużna Wielkopostna”, i składamy na stoliczku do darów na końcu ławek. Podczas liturgii zostaną one uroczyście przyniesione i ofiarowane. W tym dniu ofiary składane do puszek będą przeznaczona na Caritas.

● Uczestnicząc w nabożeństwach zachowajmy wy­maganą odległość między osobami i ilość osób na powierzchni danego miejsca świątyni. Pamiętajmy o maskach i dezynfekcji. Jeżeli ktoś nie ma maseczki może wziąć ją ze stolika na końcu ławek. Komu­nię Św. możemy przyjmować „na rękę”, na początku rozdzielania podchodząc do stopnia komunijnego.

● Dziękujemy za życzenia, jakie otrzymaliśmy z różnych instytucji i osób prywatnych – życzenia odwzajemniamy.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii, zarówno te składane na tacę, indywidualnie, przez ofiaromat czy wpływające na konto parafii. Dziękujemy za złożone ofiary na kwiaty do grobu pańskiego ofiarodawcom indywidualnym.

● Dochodzą różne głosy, czy plotki na temat złożonych wniosków o dofinansowanie prac w parafii. Jednoznacznie informujemy i przypominamy, że w połowie marca zostały złożone wnioski o dofinansowanie prac związanych tylko z remontem naszego zabytkowego kościoła, u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Urzędzie Marszałkowskim i w Urzędzie Miasta.

● Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Artur Klimuk kawaler parafii Podwyższenia Krzyża w Hajnówce i Monika Łapińska panna parafii naszej – zapowiedź I; Piotr Ryszard Szczepański kawaler parafii Bożego Ciała i MB z Lourdes w Rzeszowie i Anna Popławska panna parafii naszej – zapowiedź I; – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.