OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 13 LUTEGO 2022r.

Dziś szósta niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. Każda Msza Święta jest uwielbieniem Boga i uświęceniem człowieka. Niech usłyszane słowo Boże i udział w świętych obrzędach będą dla nas pomocą w chrześcijańskim przeżywaniu naszej codzienności.

● Jutro, w poniedziałek, 14 lutego, przypada liturgiczne święto Świętych Cyryla i Metodego. Święty Jan Paweł II, 31 grudnia 1980 r. ogłosił świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, obok św. Benedykta, którego za patrona naszego kontynentu obrał Paweł VI. W wydanej w czerwcu 1985 roku encyklice „Slavorum Apostoli” Jan Paweł II ukazał ogromny wkład Braci Sołuńskich dla kultury i ekumenizmu oraz podkreślił ich „katolicki zmysł Kościoła”. Byli oni bowiem wysłani na misje przez patriarchę Konstantynopola, ale działali w ścisłym porozumieniu z Rzymem. Realizując własny charyzmat Cyryl i Metody wnieśli decydujący wkład w budowę Europy nie tylko jako wspólnoty wiary chrześcijańskiej – pisze Jan Paweł II – ale także jako organizmu państwowego i kulturowego. Dzisiaj również nie ma innej drogi do przezwyciężenia napięć i naprawienia rozłamów czy usunięcia zarówno w Europie, jak i w świecie antagonizmów, które zagrażają wywołaniem straszliwego zniszczenia życia i wartości. Być chrześcijaninem w naszych czasach oznacza być twórcą komunii w Kościele i w społeczeństwie”.

● Jutro również wspominamy św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne.

● Spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania i ich rodziców odbędzie się w środę 16 lutego o godzinie 1900 w sali św. Józefa.

Po przerwie, kończymy odwiedziny duszpasterskie w rodzinach naszej parafii. Dziękujemy wszystkim serdecznie za dotychczasowe miłe spotkania i otwartość serc. Kolędę jak roku minionym, przeprowadzamy na sposób dwojaki, tradycyjnie odwiedzamy rodziny wyznaczone na dany dzień, które pragną przyjąć kapłana w swoim mieszkaniu, dodatkowo w tym samym dniu zapraszamy mieszkańców danej części kolędowej, którzy ze względu na pandemię obawiają się przyjąć duszpasterza w mieszkaniu, na Mszę świętą wieczorną, połączoną z otrzymaniem kolędowej pamiątki i błogosławieństwem. Jeżeli rodzina chce spotkać się z kapłanem w swoim domu ale termin wyznaczony przez nas z różnych względów nie odpowiada domownikom to można ustalić inny dogodny czas wizyty kolędowej. Ofiary składane podczas kolędy na potrzeby kościoła, są przeznaczone na remont naszej zabytkowej świątyni i budowę domu parafialnego – plebanii. Pamiętajmy jednak, że ofiara pieniężna nie jest warunkiem wizyty duszpasterskiej! Jeżeli nie stać nas na złożenie ofiary, nie musimy się czuć w żadnym wypadku tym skrępowani i nie powinno to być powodem zamknięcia drzwi mieszkania przed kapłanem. Kancelaria podczas kolędy czynna jest w godzinach porannych i na umówiony telefonicznie termin. Za wszelką życzliwość składamy serdeczne Bóg zapłać. Zwyczajem lat ubiegłych prosimy też o transport kapłanów na kolędę i o odwiezienie po zakończeniu wizyt w danym dniu.

Podczas spotkań kolędowych rozmawialiśmy o zmianie niektórych godzin Mszy świętych niedzielnych, która nastąpi od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, czyli od 6 marca. W niedzielę Msze święte będą sprawowane w naszym kościele o 700 900, 1030, 12001600 i 1800.

● Przypominamy aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed termi­nem odprawiania.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofia­ry składane na potrzeby parafii, za te składa­ne na coniedzielną tacę, indywidualnie, prze ofiaromat, konto bankowe czy w postaci kamiennych tabliczek. Dziękujemy za pracę na rzecz parafii w tym tygodniu p. Mariuszowi Perkowskiemu. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na prace remontowo-budowlane prowadzone w naszej parafii – składamy serdeczne Bóg zapłać za hojność serc.

● W minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Weronika Szmurło l. 75 i Kazimiera Leśniewska, l. 87 – Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym Amen.

● Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności. Miłej i błogosławionej niedzieli.

● Dyrekcja  Szkoły Podstawowej nr 2 im Mikołaja Kopernika w Łapach ogłasza zapisy dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły do klasy pierwszej na rok szkolny 2022/2023. Zapisy odbędą się od  21 – 28 lutego w sekretariacie szkoły  w godzinach od 800 – 1500. Karty zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej szkoły oraz w  Przedszkolu Samorządowym  Nr 2 w Łapach przy ul. Cmentarnej 23. Chętni do zapisu proszeni są o zabranie ze sobą dowodu osobistego i PESEL-u dziecka.

– poniedziałek, 14 lutego – Święty Cyryl (826-869), mnich i Święty Metody (815/820-885) biskup, apostołowie Słowian, współpatroni Europy.

PLAN KOLĘDY NA NAJBLIŻSZY TYDZIEŃ:

14 II – poniedziałek: od godziny 1430:

ul. M. Konopnickiej 2– 1 ksiądz.

ul. Cmentarna 46D– 1 ksiądz.

ul. M. Konopnickiej 6 – 1 ksiądz.

15 II – wtorek: od godziny 1430:

ul. M. Konopnickiej 4 od 1 – 301 ksiądz.

ul. M. Konopnickiej 4 od 31 – 551 ksiądz.

ul. M. Konopnickiej 8 – 1 ksiądz.

16 II – środa: od godziny 1430:

ul. 11 listopada 2 od nr 1 – 201 ksiądz.

ul. 11 listopada 2 od nr 21 – 45 1 ksiądz.

ul. Cmentarna 35 – 1 ksiądz.

16 II – czwartek: od godziny 1430:

ul. 11 listopada 4 od nr 1 – 25 1 ksiądz.

ul. 11 listopada 4 nr 26 – 501 ksiądz.

ul. Mała 7 – 1 ksiądz.

17 II – piątek: od godziny 1430:

ul. Mała 9 – 1 ksiądz.

ul. Mała 11 – 1 ksiądz.

ul. Cmentarna 46C – 1 ksiądz.

19 II – sobota: od godziny 900:

ul. Cmentarna 46A – 1 ksiądz.

ul. Cmentarna 46B1 ksiądz.

ul. Mała 13 – 1 ksiądz.

19 II – sobota: od godziny 1430:

ul. Mała 17 – 1 ksiądz.

ul. Mała 19 – 1 ksiądz.