OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 20 MARCA 2022r.

Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś przypada już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po raz kolejny słyszymy słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie”. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie marnujmy go.

● Zapraszamy dzisiaj jak w każda niedzielę na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godzinie 1730. W piątki Wielkiego Postu rozważamy mękę Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej, dla dzieci o godzinie 1630, dla dorosłych i młodzieży o godzinie 1730. Niech rozważanie męki Zbawiciela podczas tych nabożeństw będzie dla nas okazją do wchodzenia w tajemnicę bliskości Pana, powstawania z upadków i dobrych postanowień.

● W czwartek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.

● W piątek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego aborcja i eutanazja są naruszeniem świętości życia ludzkiego. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą. Z racji Uroczystości nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

● Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia. Takie zobowiązanie będzie można podjąć uroczyście podczas każdej Mszy Świętej. W zakrystii są do wzięcia deklaracje dla tych którzy chcą podjąć się Duchowej Adopcji.

● W tym dniu o godzinie 1700 w jedności z Następcą Świętego Piotra, wzniesiemy modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego również dnia o godzinie 1800 odprawimy Eucharystię w intencji pokoju na Ukrainie oraz w intencji nawrócenia Rosji. Zapraszamy do wspólnej modlitwy! Droga krzyżowa będzie odprawiona po godzinie1700, a o godzinie 1745 z parafii Krzyża św. wyruszy Droga krzyżowa do naszego kościoła.

● W sobotę, 26 marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów. Dobry Łotr to jeden ze złoczyńców powieszonych na krzyżu obok Jezusa, do którego Zbawiciel skierował słowa: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju”. Dziś czczony jest w Kościele jako patron więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.

● W Wielkim Poście Kościół zachęca do podejmowania dzieł miłosierdzia. Możemy złożyć naszą wielkopostną jałmużnę uchodźcom z Ukrainy. Ten nasz wielkopostny dar serca możemy składać do skarbony przy krzyżu. Możemy również składać ofiary na kwiaty do dekoracji Grobu Pańskiego, zachęcamy członków Kół Żywego Różańca i innych Wspólnot, do zbiórki ofiar również na ten cel. Niech dobry Bóg wynagradza Wszelką hojność swoim błogosławieństwem.

● Biskup łomżyński prosi, aby we wspólnotach parafialnych naszej diecezji każdego dnia odmawiana była modlitwa różańcowa i litania do św. Józefa w intencji o zakończenie wojny na Ukrainie. Te modlitwy będą odmawiane przez Poranną Grupę Modlitewną po Mszy świętej o godzinie 700, Koronką do Bożego Miłosierdzia będziemy się modlić jak dotychczas przed Mszą wieczorną i litanią do św. Józefa po Mszy .

● Czas Wielkiego Postu to także czas, kiedy licznej przystępujemy do sakramentu pokuty i pojednania. W naszej świątyni spowiedź jest codziennie minimum 15 minut przed każdą Mszą Świętą. Podczas Mszy nie zawsze będzie kapłan posługujący w konfesjonale, szczególnie w dni powszednie.

● Podobnie jak przed świętami Bożego Narodzenia, zachęcamy do nabycia zniczy nagrobnych. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na prace prowadzone w parafii. Znicze będą rozprowadzane w zakrystii.

● Są jeszcze wolne miejsca na kurs finansowy Crown, który odbędzie się w naszej parafii. W najbliższą środę zapraszamy zainteresowanych na godzinę 1900 do Sali św. Józefa.

● Przypominamy aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, indywidualnie, prze ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci kamiennych tabliczek.

● Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi z soboty na niedzielę. Zegary przesuniemy o godzinę do przodu.

● Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Rafał Brzozowski kawaler parafii św. Krzyża w Łapach i Katarzyna Zimnoch panna parafii naszej – zapowiedź II; – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

● W minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Leszek Dąbrowski l. 66 i śp. Stanisława Mierzwińska l. 78 – wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym Amen.

● Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności. Miłej i błogosławionej niedzieli.