OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 11 WRZEŚNIA 2022r.

Dziękujemy ks. Pawłowi Rytel-Adrianikowi, za wygłoszone Słowo Boże i wspólną modlitwę. Ks. Paweł w latach 2015 – 2020 był rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, obecnie jest dyrektorem Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

● Dziś dwudziesta czwarta niedziela zwykła w ciągu roku. Dobry Bóg w swojej łaskawości zgromadził nas w świątyni, abyśmy po raz kolejny sprawowali pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Niech moc Boga płynąca z tajemnicy Eucharystii wspomaga nas w naśladowaniu Zbawiciela i dźwiganiu codziennego krzyża.

● Dziś początek Kwartalnych dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, rozpoczyna się Tydzień Wychowania. W naszej modlitwie będziemy prosili Boga o wzrastanie w świętości dla dzieci i młodzieży, a dla wychowawców i rodziców, aby byli dla swoich dzieci przykładem wiary, nadziei i miłości do Boga i Kościoła.

● Dzisiaj przypada także kolejna rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Niech dobry Bóg okaże miłosierdzie wszystkim, którzy zginęli w terrorystycznych zamachach.

● We wtorek, 13 września wspominamy objawienia Matki Bożej w Fatimie, kolejne nabożeństwo fatimskie. Po Mszy wieczornej oddamy Matce Bożej cześć przez procesję i odmówiony różaniec – jeżeli pogoda oczywiście na to pozwoli.

● W środę, 14 września, będziemy obchodzili święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę poświęcenia wybudowanej w IV wieku w Jerozolimie bazyliki Krzyża Świętego i odnalezienia relikwii Krzyża Chrystusa. To święto przypomina nam, że „Zbawienie przyszło przez krzyż”. Dlatego dla nas, chrześcijan, krzyż pozostaje szczególnym znakiem zbawienia – to znak mojej wiary. Wobec profanacji krzyża w wielu miejscach świata powinniśmy się zastanowić nad tym, jakie miejsce w moim życiu zajmuje Chrystusowy Krzyż – znak zbawienia i zwycięstwa. W tym dniu uroczystość odpustowa w sąsiedniej parafii Świętego Krzyża.

● W czwartek, 15 września, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Bolesną. Tym liturgicznym obchodem Kościół upamiętnia cierpienie Maryi i Jej udział w męce Zbawiciela.

● W sobotę, 17 września, przypada kolejna rocznica zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Tego dnia w sposób szczególny będziemy się modlić za wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny na wschodzie, o deportowanych i zamęczonych na Syberii i w innych miejscach kaźni.

● W najbliższą niedzielę, 18 września, przypada Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Będziemy modlić się za wszystkich pracujących w mediach, aby zawsze służyli prawdzie i dobru. Ofiary składane do puszek w tym dniu będą przeznaczone na Radio Nadzieja.

● Powstała piękna inicjatywa naszych Parafian, budowy ogólnodostępnego placu zabaw na terenie przed kościołem. Projekt: „Nasza piękna przestrzeń – plac zabaw w Łapach”, o wartości 100 tys. zł został zgłoszony do budżetu obywatelskiego Gminy Łapy na rok 2023. Aby uzyskać dofinansowanie należy zebrać jak największą liczbę głosów popierających ten wniosek. Głosowanie odbędzie się od 12 do 26 września. Jest to pierwsza inicjatywa tego typu, jaka mogłaby być zrealizowana przy naszym kościele z budżetu obywatelskiego Gminy Łapy. Zachęcamy więc do wsparcia tego projektu. Karty do głosowania będą dostępne w kancelarii parafialnej i zakrystii w poniedziałek od godziny 1500. Zapraszamy również do pomocy osoby chętne do zbierania podpisów – głosów wśród swoich znajomych, rodziny i przyjaciół – mieszkańców Gminy Łapy.

● Duszpasterstwo Rodzin naszej Diecezji zaprasza narzeczonych, małżonków i rodziców do udziału w zajęciach Studium Życia Rodzinnego w Łomży. W tym roku rusza ono na trzech poziomach. Narzeczonych i małżonków organizatorzy zapraszają na 5 spotkań poświęconych budowaniu szczęśliwego małżeństwa i trwałej rodziny, a rodziców na 5 spotkań poświęconych sztuce mądrego i odpowiedzialnego wychowania dzieci. Narzeczeni, którzy ukończą Studium Życia Rodzinnego, są zwolnieni z bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa w parafii. Informacje i zapisy na stronie internetowej: www.duszpasterstworodzin.lomza.pl

● Zapraszamy na dwudniową pielgrzymkę do Lublina i Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, która odbędzie się w dniach 8 i 9 października. Koszt wyjazdu to 350 zł. Zgłoszenia u ks. Łukasza

● Burmistrz Krzysztof Gołaszewski zaprasza mieszkańców na spotkania 13 IX we wtorek o godzinie 1900 w Sali Bankietowej „Gracja” przy ulicy Cmentarnej 40 i 15 IX w czwartek o godzinie 1900 w Domu Kultury w Łapach.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci marmurowych tabliczek. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na prowadzone prace remontowo-budowlane w naszej parafii, z góry składamy za nie serdeczne Bóg zapłać. Ofiary składane do puszek będą przeznaczone na Diecezjalne Radio Nadzieja.

● W ostatnim czasie odszedł do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Marcin Chosiński l. 42 – wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym amen.

● Wszystkim jubilatom i solenizantom najbliższego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości i mocy Pana w codziennym życiu, posłuszeństwa Jego słowu oraz nieustannego dawania świadectwa przynależności do Boga i Kościoła.

wtorek, 13 września – Święty Jan Chryzostom (ok. 354-407) biskup Konstantynopola, wybitny kaznodzieja, doktor Kościoła;

– piątek, 16 września – Święci Korneliusz (ok. 200-253) papież, orędownik jedności Kościoła, i Cyprian (ok. 210-258), biskup Kartaginy, obaj zginęli śmiercią męczeńską.