GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 2 PAŹDZIERNIKA 2022r.

Dziękujemy ks. Stanisławowi Dziekońskiemu za wygłoszone Słowo Boże i wspólną modlitwę.

● Dziś dwudziesta siódma niedziela zwykła w ciągu roku kościelnego. Liturgia niedzielna wyparła liturgiczne wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Niech towarzyszy nam wiara w obecność i pomoc świętych aniołów, których Bóg powołał, aby nas strzegli na drogach naszego życia.

● W minionym tygodniu przeżywaliśmy naszej parafii nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z groty objawień na Gargano we Włoszech. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg peregrynacji. W przyszłym roku w maju, jak Pan Bóg pozwoli, planujemy pielgrzymkę do Sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte San’ Angelo.

● Dzisiaj, w pierwszą niedzielę miesiąca, wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławień­stwo rodzin i dzieci po Mszy o godzinie 1200. Po Mszy świętej o godzinie 1600 na wspólną adorację zaprasza Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

● Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy ró­żańcowej. Będziemy rozważali tajemnice Boże, wzy­wali wstawiennictwa Matki Bożej i przedstawiali Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcamy do odmawia­nia różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie. Każdego dnia zapra­szamy na nabożeństwo różańcowe dzieci, młodzież i dorosłych od poniedziałku do piątku o godzinie 1715, w niedzielę po Mszy świętej o godzinie 1200, w soboty po Mszy wieczornej. Tych którzy nie mogą przybyć na modlitwę do świątyni, zachęcamy do odmawiania różańca w domu. Przypominamy także, że w niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty – tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, w czwartki – tajemnice światła.

● Przypominamy o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego za pobożne odmówienie cząstki różańca św., w sposób ciągły, z rozważaniem tajemnic różańcowych, w kościele, w kaplicy, czy w rodzinie. Oczywiście mu­simy spełnić zwyczajne warunki zyskiwania odpustów, modlitwa w intencjach papieża, stan łaski uświęcającej i brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

● We wtorek, 4 października, w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Świętego Franciszka z Asyżu. To także dzień imienin papieża Franciszka. Niech nasza modlitwa będzie wsparciem dla Ojca Świętego.

● W środę, 5 października, będziemy wspominać w liturgii Świętą Siostrę Faustynę Kowalską, którą nazywamy Apostołką Bożego Miłosierdzia. Tego dnia w sposób szczególny będziemy modlić się przez jej wstawiennictwo o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata.

● W czwartek, 6 października pierwszy czwartek miesiąca, Godzina Święta wyjątkowo w tym miesiącu bezpośrednio po Mszy wieczornej. W tym dniu szczególnie modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. W wielu para­fiach istnieje Apostolat „Margaretka”, który polega na objęciu duchową i modlitewną opieką wybranego kapła­na, dla którego jeden dzień w tygodniu wypraszają przez modlitwę u Boga potrzebne łaski. Sami wybierają formę modlitwy, która im najbardziej odpowiada, i modlą się do końca życia. Zachęcamy do takiej formy duchowego wsparcia kapłanów.

● W piątek, 7 października, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. To jednocześnie pierwszy piątek miesiąca. Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy świętej o godzinie 700. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godziny 1700, podczas adoracji różaniec i nabożeństwo pierwszopiątkowe. Chorych ksiądz Łukasz odwiedza w tym dniu od godziny 900. Z sakramentu pokuty i pojednania będzie można skorzystać w tych dniach, pół godziny przed każdą Mszą świętą.

● W przyszłą niedzielę w ramach 22 Dnia Papieskiego ofiary zbierane do puszek przed kościołem będą przezna­czone na fundusz stypendialny: „Dzieło Nowego Tysiąc­lecia”. Jednocześnie prosimy o zgłaszanie się wszyst­kich, którzy chcieliby uzyskać takowe stypendium.

● Zbliża się listopad – miesiąc modlitw za zmarłych, zadbajmy nie tylko o miejsca gdzie spoczywają ich doczesne szczątki, ale nie zapominajmy o ich duszy. Przyjmujemy już zgłoszenia na przypominki.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci marmurowych tabliczek. Dzisiaj po Mszy świętej przed kościołem zbiórka ofiar do puszek Caritas na pomoc dla Uchodźców z Ukrainy. Caritas W imieniu wszystkich potrzebują­cych składamy serdeczne Bóg zapłać. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na ogrzewanie kościoła.

● W minionym tygodniu przez Sakrament Chrztu świętego do wspólnoty Kościoła zostali włączeni w naszej parafii: Nela Mystkowska i Jakub Drozdowski – niech zawsze będą blisko Pana Jezusa.

● W ostatnim czasie odszedł do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Andrzej Mazanowicz l. 70 – wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym amen.

● Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy Bożej mądrości w codziennych wyborach, wzrastania w miłości oraz podejmowania pokornej służby względem Boga i bliźniego.

– wtorek, 4 października – Święty Franciszek z Asyżu (1182-1226), założyciel zakonu franciszkańskiego, misjonarz, mistyk;

– środa, 5 października – Święta Faustyna Kowalska (1905-1938), zakonnica, mistyczka, Apostołka Bożego Miłosierdzia.