GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 6 LISTOPADA 2022r.

Dziękujemy ks. Marianowi Midurze –  Krajowemu Duszpasterzowi Kierowców za wspólną modlitwę i wygłoszone słowo Boże.

● Dziś trzydziesta druga niedziela zwykła w roku kościelnym. Błagamy Boga, aby oddalił od nas łaskawie wszelkie przeciwności, abyśmy wolni od niebezpieczeństw duszy i ciała, mogli swobodnie Mu służyć.

● Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Błogosławieństwo rodzin i dzieci oraz wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej o godzinie 1200. Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa zaprasza na adorację po Mszy świętej o godzinie 1600.

● W środę, 9 listopada, przypada święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Bazylika na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu, czyli papieża. Nad wejściem widnieje napis w języku łacińskim: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”. Do XIV wieku stanowiła ona centrum życia Kościoła. To święto to także wyraz naszej jedności z następcą Świętego Piotra – papieżem Franciszkiem. Papieża i wszystkie sprawy Kościoła będziemy polecali Bogu przez ręce Maryi w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy wieczornej.

● W piątek, 11 listopada, przypada Święto Niepodległości. Msze Święte w tym dniu o 700, 900, 1030 i 1800. Szczególna intencja za Ojczyznę na Mszy świętej o godzinie 900. Modlitewną pamięcią będziemy ogarniać wszystkich, którzy zginęli w walce o jej wolność. Zapraszamy na wspólną modlitwę w intencji naszej Ojczyzny. Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa.

● W najbliższą niedzielę 13 listopada – zawsze w drugą niedzielę listopada – przypada obchodzony od 2009 roku Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Także tego dnia będziemy obchodzić już po raz piąty ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich.

● Przez cały listopad w szczególny sposób pamiętamy w naszych modlitwach o zmarłych. Do niedzieli 20 listopada włącznie możemy zamawiać jeszcze przypominki roczne, od I niedzieli adwentu rozpoczniemy modlitwę z nowych przypominek.

● Od najbliższego poniedziałku Pan organista rozpocznie roznoszenie do naszych domów poświęconych opłatków na stół wigilijny. Opłatki również możemy odebrać osobiście po każdej Mszy świętej przy drzwiach prowadzących na chór. Dobrowolne ofiary składane przy tej okazji, są wyrazem naszej życzliwej wdzięczności za całoroczną pracę.

● Łapskie Towarzystwo Regionalne dziękuje za udział w kweście na odnowienie pomników.

● Spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania w najbliższą sobotę 12 listopada o godzinie 1200 w Sali św. Józefa – obecność obowiązkowa.

● W zakrystii są do nabycia Ewangelie na 2023 rok z krótkim komentarzem – Słowo na każdy dzień.

● Prosimy wyjeżdżających w maju przyszłego roku o uzupełnienie danych i wpłatę zaliczki.

● W bieżącym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w piątek, który to dzień, zgodnie z obowiązującymi przepisami Kościoła, posiada charakter pokutny (por. kan. 1250 i 1251 KPK). Święto to jest obchodzone uroczyście i dlatego kierując się dobrem duchowym Wiernych oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Duszpasterzy, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym Diecezji Łomżyńskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Diecezji, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci marmurowych tabliczek. W przyszłą niedzielę, ofiary składane na tacę będą przeznaczone na ogrzewanie kościoła, a składane do puszek będą przeznaczone na Pomoc Kościołowi Prześladowanemu. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

● W minionym tygodniu przez chrzest święty w naszej parafii do wspólnoty Kościoła została włączona: Hanna Krasowska – niech zawsze będzie blisko Pana Jezusa.

W minionym tygodniu do wieczności z naszej parafii odszedł: śp. Andrzej Jankowski l. 70 i śp. Janina Rodowicz l.97. Zmarł również tata ks. Tomasza śp. Jan Wróblewski l. 91, wystawienie ciała w dniu jutrzejszym o godzinie 1500 w Kaplicy Zakładu Pogrzebowego Perkowskich, pogrzeb we wtorek o godzinie 1000 w parafii Św. Krzyża gdzie mieszkał zmarły – wieczny odpoczynek racz Im dać Panie a światłość wiekuista niechaj Im świeci niech odpoczywają w pokoju wiecznym Amen.

● Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz doświadczenia bliskości Pana i Jego mocy w codziennych potrzebach.

– czwartek, 10 listopada – Święty Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, gorliwy obrońca wiary i orędownik pokoju;

– piątek, 11 listopada – Święty Marcin z Tours (316-397), najpierw żołnierz rzymski, potem biskup, gorliwy głosiciel Dobrej Nowiny;

– sobota, 12 listopada – Święty Jozafat Kuncewicz (1580-1623), biskup i męczennik, ewangelizator schizmatyków.