GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 27 LISTOPADA 2022r.

Dziękujemy ks. Józefowi Łupińskiemu, za wygłoszone Boże Słowo.

● Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części (do 16 grudnia) będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Druga część (od 17 do 24 grudnia) będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do celebrowania pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię – na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.

● Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski, którego program będzie przebiegał pod hasłem: „WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”.

● Szczególnym znakiem adwentowego oczekiwania niech będzie nasz udział w Mszach Świętych roratnich ku czci Najświętszej Maryi Panny, sprawowanych od poniedziałku do soboty. Roraty poprzedzi wspólny śpiew Godzinek, który rozpoczniemy o godzinie 610. Zachęcamy do przychodzenia na te Msze z lampionami, dzieci z lampionami uczestniczą w procesji na wejście, przynoszą również swoje adwentowe dobre uczynki wypisane na przygotowanym serduszku, wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem, które będziemy losować po Mszy roratniej. Wylosowane dziecko będzie zabierać figurkę Pana Jezusa w żłóbeczku do adoracji przez 24 godziny. Na zakończenie adwentu dla wytrwale uczestniczących w tych Mszach dzieci, przewidziane są nagrody.

● Adwent to również czas szczególnej pracy nad sobą, wyrzeczeń, uporządkowania swoich spraw, zatrzymania się i głębszej refleksji nad swoim postępowaniem i relacjami. Szczególną okazją do tego będą rekolekcje adwentowe w dniach od 11 do 13 grudnia, które poprowadzi Ks. Piotr Kroczek – Kościelny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Już teraz zaplanujmy ten czas tak abyśmy mogli owocnie skorzystać z rekolekcji.

● W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

– w czwartek Godzina Święta i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania o godzinie 1700;

– w piątek adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godzinie 1700; Chorych ksiądz Zbigniew odwiedza od godziny 900.

– w sobotę nabożeństwo pierwszo-sobotnie ku czci Matki Najświętszej, po Mszy Świętej o godzinie 630, potem różaniec prowadzony przez Poranną Grupę Modlitewną.

● W pierwszą niedzielę miesiąca wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo rodzin i dzieci po Mszy o godzinie 1200. Po Mszy świętej o godzinie 1600 na wspólną adorację zaprasza Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy o godzinie 1030 wspólny różaniec Kół Żywego Różańca.

● Przyszła druga niedziela Adwentu jest Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, ofiary składane do puszek w tym dniu przeznaczymy na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

● Od dzisiaj modlimy się już z nowych przypominek, jeżeli jakieś nazwisko lub imię zostało zapisane niepoprawnie prosimy o zgłaszanie tego w zakrystii.

● W zakrystii jest do nabycia Słowo na każdy dzień – Ewangelie na 2023 rok z krótkim komentarzem.

● Prosimy wyjeżdżających w maju przyszłego roku na pielgrzymkę do Włoch o uzupełnienie danych i wpłatę zaliczki. Zapisujemy już na listę rezerwową.

● W okresie adwentu, Caritas Diecezji Łomżyńskiej, jak co roku podejmuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, przez sprzedaż świec. Możemy już nabyć świecę na stół wigilijny przy wyjściu głównym i przy zakrystii w cenie 20 zł.

● Możemy też od dzisiaj pomóc dzieciom włączając się w akcję „Dar serca”. Choinka z wypisanymi danymi dzieci na symbolicznych bombkach ustawiona jest w świątyni. Opis całej akcji był w poprzednim wydaniu „Głosu Apostołów”.

● Przypominamy i bardzo prosimy aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Proszono nas o podanie ogłoszenia że, Centrum Usług Społecznych w Łapach ogłasza rekrutację do projektu Klub Integracji Społecznej „Sukces w działaniu”. Firma Szkoltex organizuje obowiązkowe szkolenie dla rolników. – więcej informacji na plakatach.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci marmurowych tabliczek.

● Jak podawaliśmy w minionym tygodniu, zakończone zostały prace remontowe naszej świątyni przewidziane na ten rok. Całkowity koszt wykonanych prac to: 875 743,76 zł. Na pokrycie tych wydatków składane były wnioski o dotację. Z Ministerstwa Kultury i Sztuki otrzymaliśmy 309 000,00 zł; z Miasta i Gminy Łapy – 150 000,00 zł; z Fundacji KGHM Polska Miedź –100 000,00 zł; z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego – 95 000,00 i z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – 37 000,00 zł; co w sumie daje nam kwotę: 691 000,00 zł, która stanowi około 75% kosztu wykonania tegorocznego remontu. Obecnie przygotowywane są wnioski o dotacje na kolejny etap remontu naszego kościoła. Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy ofiarnym groszem wspierają prace remontowe i budowlane prowadzone w naszej parafii.

● W minionym tygodniu przez chrzest święty w naszej parafii do wspólnoty Kościoła zostali włączeni: Franciszek Tomaszewski i Julia Łupińska – niech zawsze będą blisko Pana Jezusa.

­­W minionym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej odeszła: śp. Maria Idźkowska l.90 – wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym Amen.

● Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy wrażliwości na Boże natchnienia, odwagi w dawaniu świadectwa wiary w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.