GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 18 GRUDNIA 2022r.

Kończy się Adwent, dziś czwarta – ostatnia niedziela Adwentu, za nami rekolekcje parafial­ne. Wszyscy którzy pragną się jeszcze wyspo­wiadać, mogą to uczynić w najbliższych dniach. Na pół godziny przed każdą Mszą świętą, w miarę naszych możliwości będziemy oczekiwać w konfesjonałach. Wykorzystajmy te kilka dni adwentowego oczekiwania na duchowe przygo­towanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Modlimy się, aby nasza gorliwość wzrastała w miarę zbliżania się święta oraz abyśmy godnie obchodzili tajemnicę Narodzin Syna Bożego.

● Do soboty włącznie zapraszamy codziennie na Msze Święte roratnie, które rozpoczynamy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci Najświęt­szej Maryi Panny o 610.

● W sobotę, 24 grudnia, wraz z bliskimi zasią­dziemy przy wigilijnym stole. Zadbajmy o reli­gijny wymiar tej wieczerzy. Niech towarzyszy nam modlitwa, czytanie fragmentu Ewangelii Świętego Łukasza o narodzeniu Chrystusa, ła­manie opłatkiem oraz śpiew kolęd. Zachowajmy tradycyjny postny charakter wieczerzy. Niech będzie to czas rodzinnego spotkania, przepeł­niony życzliwością, dobrocią, a także okazja do pojednania w naszych małych wspólnotach. Pa­miętajmy w modlitwie także o tych, których w tym roku przy stole wigilijnym zabraknie.

● Świętowanie tajemnicy narodzenia Pańskiego rozpoczniemy Mszą zwaną Pasterką. Pół godzi­ny wcześniej serdecznie zapraszamy na wspólne śpiewanie kolęd. Pasterka w naszej parafii, ze względu na to, że wielu osobom starszym czy dzieciom ciężko jest dotrwać do północy oraz w związku z pandemią, oprócz Mszy o 2400, będzie odprawiana również o godzinie 2200. Wspólny śpiew kolęd pół godziny przed Mszą świętą Pa­sterską czyli o 2130 ze scholami a o 2330 z chórem parafialnym. Pozostałe Msze Święte w dzień Narodzenia Pańskiego o godzinie 900, 1030, 1200, 1600 i 1800.

● W drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego, zawsze tradycyjnie czcimy świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Z racji tego że w tym dniu przypada pierwsza niedziela w Oktawie Bo­żego Narodzenia, jest to święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Na Mszę świętą o 1200 zapraszamy wszystkie dzieci, św. Mikołaj przy­będzie ze słodką niespodzianką. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na KUL i cele edukacyjne naszej Diecezji.

● Od 28 grudnia rozpoczniemy wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Będzie to okazja do wspólnej modlitwy z domownikami oraz rozmowy na tematy wiary oraz bieżących spraw duszpasterskich. Plan wizyty kolędowej podamy w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia oraz na stronie internetowej naszej parafii.

● W przeddzień wigilii w piątek harcerze z Siódmej Wodnej Drużyny Harcerskiej Huf­ca ZHP Białystok, przekażą nam Betlejemskie Światełko Pokoju. Światełko będziemy mogli zabrać do naszych domów w tym dniu po Mszy wieczornej, lub w piątek po roratach. Prosimy przygotować osłonięte świece, lub lampiony abyśmy bezpiecznie to światełko zanieśli do na­szych mieszkań.

● Zachęcamy dzieci do wzięcia udziału w kon­kursie na najładniejszą ozdobę choinkową. Wy­konane i podpisane prace, zawieszamy na cho­ince stojącej przy ławkach na końcu kościoła. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w drugi dzień świąt 26 grudnia po Mszy świętej o godzinie1200.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego ty­godnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłego i błogosławionego Dnia Pańskiego.

● W zakrystii jest jeszcze do nabycia Słowo na każdy dzień – Ewangelie na 2023 rok z krótkim komentarzem.

● Przypominamy i prosimy, aby zamówione intencje opłacać na minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Składamy serdeczne Bóg zapłać za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii, za­równo te składane na tacę, indywidualnie, przez ofiaromat, wpływające na konto parafii, czy składane w formie kamiennych tabliczek. Dzię­kujemy za złożone dziś ofiary na prace remon­towo-budowlane w naszej parafii.

● Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Patryk Gołaszewski kawaler i Małgorzata Smorczewska panna, oboje parafii naszej – zapowiedź II; – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zacho­dzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Naj­świętszej na każdy dzień. Miłego i błogosławionego Dnia Pańskiego oraz całego tygodnia.

Telewizja Polska oddział w Białymstoku realizuje film dokumentalny o doktorze Julianie Charinie, żydowskim lekarzu, który w okresie międzywojennym i na początku wojny pracował w Łapach.  Dr Charin był bardzo szanowany w Łapach i okolicy za fachową i bezinteresowną pomoc medyczną. Podczas okupacji niemieckiej mieszkańcy ukrywali go. Nawet wtedy leczył ludzi, a zwłaszcza pomagał rannym i chorym partyzantom Armii Krajowej.  Często nocą, w przebraniu chodził do chorych. Jego kryjówkę przypadkowo odkryli Niemcy. Dr Julian Charin został rozstrzelany 1943 roku w lasku koło Topczewa i tam pogrzebany. Wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo i przyjął chrzest. Po wojnie zwłoki doktora zostały przez miejscowych odkopane i pochowane na cmentarzu katolickim w Topczewie w alei zasłużonych obok grobów miejscowych księży. Mimo, że od śmierci dr Juliana Charina minęło niemal 80 lat na jego grobie zawsze palą się znicze i leżą świeże kwiaty. Materiał filmowy o doktorze Julianie Charinie można znaleźć na stronie TVP3 Białystok pod linkiem: https://bialystok.tvp.pl/45917295/taki-prawdziwy-ludzki-czlowiek

Wszystkich, którzy mają informacje o doktorze Julianie Charinie lub posiadają jego zdjęcie, prosimy o kontakt pod numer telefonu 601 155 547 lub adres mailowy: jacek.slominski@tvp.pl