GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 25 GRUDNIA 2022r.

Dziś, w ostatnią niedzielę roku kalendarzo­wego, obchodzimy Uroczystość Narodzenia Pańskiego i rozpoczynamy okres Narodzenia Pańskiego, który potrwa do 8 stycznia – do święta Chrztu Pańskiego. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i pokoju, który przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy. Niech Boża radość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą codzienność przyszłego 2023 roku.

● Jutro – drugi dzień świąteczny – święto św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika. Msze Święte o godz. 700, 900,1030 1200 1600 i 1800. Na Mszę świętą o 1200 zapraszamy wszystkie dzieci, tradycyjnie przybędzie do nas Mikołaj. Ofiary tego dnia składamy na potrzeby KUL i cele edukacyjne naszej Diecezji.

● We wtorek, 27 grudnia, obchodzimy święto Święte­go Jana, Apostoła i Ewangelisty. Obrzęd błogo­sławieństwa wina podczas każdej Mszy Świętej. We wtorek, 28 grudnia, przypada liturgiczne święto Świętych Młodzianków. Tego dnia bę­dziemy się modlić szczególnie za dzieci nienaro­dzone oraz niemowlęta. W tym roku, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, wyjątkowo święto Świętej Rodziny: Je­zusa, Maryi i Józefa będziemy obchodzić w piątek 30 grudnia, w tym dniu zapraszamy po Mszy świętej wieczornej na Modlitwę Małżeńską przed Najświętszym Sakramentem.

● W sobotę, 31 grudnia, ostatni dzień roku ka­lendarzowego. Nabożeństwo dziękczynno-prze­błagalne po Mszy Świętej o godzinie 1800. Za publiczny śpiew hymnu „Ciebie Boga wysławia­my” można zyskać odpust zupełny pod zwykły­mi warunkami (brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świę­tej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Msza święta będzie połączona również z nabożeństwem żałobnym za zmarłych bliskich naszemu sercu, a szczególnie tych, którzy odeszli do wieczności z naszej parafii w minionym roku, zapraszamy wszystkich na to nabożeństwo.

● W przyszłą niedzielę, 1 stycznia, przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Przez wsta­wiennictwo Bogurodzicy będziemy modlić się o pokój na świecie oraz wypraszać Boże błogo­sławieństwo na Nowy Rok 2023. Za publiczny śpiew hymnu „O, Stworzycielu, Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny.

● Przyszła niedziela to w naszej para­fii również niedziela adoracyjna, zachęcamy wszystkich do powierzenia wszystkich swoich spraw całego życia Jezusowi utajonemu w Najświętszym Sa­kramencie. Adoracja z błogosławieństwem rodzin i dzieci po Mszy świętej o godzinie 1200 do Mszy o 1600, po Mszy o godzinie 1600 na wspólną adorację zaprasza Wspólnota Introniza­cyjna.

● W zakrystii jest jeszcze do nabycia Słowo na każdy dzień – Ewangelie na 2023 rok z krótkim komentarzem.

● Przypominamy i prosimy, aby zamówione intencje opłacać na minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Dziękujemy za życzenia świąteczne, jakie otrzymaliśmy ustnie, pisemnie, czy też drogą elektroniczną.

● Dziękujemy siostrze Caricie oraz wszystkim zaangażowanym za wykonanie tegorocznego żłóbka i całości dekoracji świątecznej w świątyni.

● Dziękujemy za ofiarowanie tegorocznej choinki stojącej przy Grocie Matki Bożej, p Andrzejowi Buńkowskiemu, oraz za pomoc w wycięciu, ustawieniu i przybraniu światłami firmom: „Filar” – Andrzej Owczarczuk; „Elektryk” – Jarosław Dadura i „Eltron” – Grażyna i Jan Klewinow­scy.

● Od 28 grudnia roz­poczniemy wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Będzie to okazja do wspólnej modlitwy z do­mownikami oraz rozmowy na tematy wiary oraz bieżących spraw duszpasterskich.

● Składamy serdeczne Bóg zapłać za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii, za­równo te składane na tacę, indywidualnie, przez ofiaromat, wpływające na konto parafii, czy składane w formie kamiennych tabliczek.

● W minionym czasie do wieczności odeszli z naszej wspólnoty parafialnej śp. Mieczysława Łapińska l. 94; śp. Krystyna Kościelak l. 72 i śp. Danuta Szenfeld l. 83; – wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Naj­świętszej na każdy dzień. Miłego świętowania Bożego Narodzenia.

Telewizja Polska oddział w Białymstoku realizuje film dokumentalny o doktorze Julianie Charinie, żydowskim lekarzu, który w okresie międzywojennym i na początku wojny pracował w Łapach.  Dr Charin był bardzo szanowany w Łapach i okolicy za fachową i bezinteresowną pomoc medyczną. Podczas okupacji niemieckiej mieszkańcy ukrywali go. Nawet wtedy leczył ludzi, a zwłaszcza pomagał rannym i chorym partyzantom Armii Krajowej.  Często nocą, w przebraniu chodził do chorych. Jego kryjówkę przypadkowo odkryli Niemcy. Dr Julian Charin został rozstrzelany 1943 roku w lasku koło Topczewa i tam pogrzebany. Wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo i przyjął chrzest. Po wojnie zwłoki doktora zostały przez miejscowych odkopane i pochowane na cmentarzu katolickim w Topczewie w alei zasłużonych obok grobów miejscowych księży. Mimo, że od śmierci dr Juliana Charina minęło niemal 80 lat na jego grobie zawsze palą się znicze i leżą świeże kwiaty. Materiał filmowy o doktorze Julianie Charinie można znaleźć na stronie TVP3 Białystok pod linkiem: https://bialystok.tvp.pl/45917295/taki-prawdziwy-ludzki-czlowiek

Wszystkich, którzy mają informacje o doktorze Julianie Charinie lub posiadają jego zdjęcie, prosimy o kontakt pod numer telefonu 601 155 547 lub adres mailowy: jacek.slominski@tvp.pl