GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1 STYCZNIA 2023r.

Dzisiejsza uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi zbiega się z pierwszą niedzielą roku i miesiąca stycznia, zamyka ona obchód oktawy uroczystości Narodzenia Pańskiego. U progu Nowego Roku obchodzony jest także Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Błagajmy dziś Boga, przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, o pokój w naszych rodzinach, społecznościach i na całym świecie. Dziś, za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O, Stworzycielu, Duchu, przyjdź”, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca świętego).

● W piątek 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościele błogosławimy kadzidło i kredę, którą na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara, dodając cyfry roku Pańskiego. Msze Święte w tym dniu w porządku niedzielnym. Ofiary składne na tacę w tym dniu są przeznaczona na Misje. Ofiary składane za kredę są przeznaczone dla Sióstr Karmelitanek.

● W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Czwartek to dzień modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Godzina święta, wystawienie Najświętszego Sakramentu o godzinie 1700 – adoracja w ciszy. W piątek, 6 stycznia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy o godzinie 700. Jak zawsze również wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w tym dniu po Mszy o godzinie 1600. Chorych, z racji na przypadającą w tym dniu uroczystość Objawienia Pańskiego, ks. Zbigniew będzie odwiedzał dzień wcześniej, w pierwszy czwartek jak zawsze od godziny 900. W sobotę 7 stycznia nabożeństwo pierwszo-sobotnie jak zawsze po Mszy o godzinie 700.

● Od minionej środy rozpoczęliśmy wizytę duszpasterską w rodzinach naszej parafii. W tym roku podobnie jak w roku minionym, nie będą jeszcze wydawane kartki do spowiedzi wielkanocnej. Zwyczajem lat ubiegłych prosimy też o transport kapłanów na kolędę i odwiezienie po zakończeniu wizyt w danym dniu. Prosimy wszystkich o wzięcie kilku gazetek więcej i przekazanie sąsiadom czy znajomym. Zwyczajowo podczas kolędy składane są datki na potrzeby kościoła i kolędę. Ofiary złożone podczas kolędy na potrzeby kościoła są przeznaczone na prace remontowo-budowlane prowadzone w naszej parafii. Pamiętajmy jednak, że ofiara pieniężna nie jest warunkiem wizyty duszpasterskiej! Jeżeli nie stać nas na złożenie ofiary, nie musimy się czuć w żadnym wypadku tym skrepowani. Za wszelką życzli­wość już teraz składamy serdeczne Bóg zapłać. Kancelaria podczas kolędy czynna jest w godzinach porannych i na umówiony termin telefonicznie.

● W przyszłą niedzielę, będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres Narodzenia Pańskiego w liturgii Kościoła. Tradycyjnie jednak szopka i śpiewanie kolęd pozostanie do 2 lutego do Święta Ofiarowania Pańskiego.

● U progu Nowego Roku większość z nas robi rozmaite podsumowania. W minionym roku w parafii naszej rozdano ok 116,5 tysiąca Komunii Świętej. Sakrament Chrztu świętego otrzymało 60 dzieci. Do I Komunii przystąpiło 52 dzieci. Sakrament Bierzmowania przyjęło 54 młodych ludzi, chłopców i dziewcząt. Na ślubnym kobiercu stanęło 21 par. Pan odwołał do wieczności z naszej wspólnoty 61 osób.

● Oprócz prowadzonej posługi duszpasterskiej w parafii, kontynuowaliśmy prace remontowo-budowlane – w tym roku zakończyliśmy remont wieży wraz z wymianą wszystkich drzwi wejściowych do kościoła. Prace remontowe świątyni zostały wykonane w minionym roku przy pomocy pozyskanych funduszy z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i Gminy Łapy, Ministerstwa Kultury Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Fundacji KGHM Polska Miedź oraz z Waszych kochani ofiar, które wpływały do kasy parafialnej, za co składam wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać. Łączne dofinansowanie tych prac to 691 tysięcy zł, a całkowity koszt wykonania wyniósł prawie 876 tysięcy zł. Mamy nadzieję że z Bożą pomocą, wsparciem Was parafian i życzliwych ludzi oraz różnych instytucji, wszystko jak planujemy, zostanie wykonane, do setnej rocznicy konsekracji świątyni, która przypada w roku 2027.

● Późną jesienią 2021 roku rozpoczęliśmy prace przy budowie nowego budynku parafialnego – plebanii. Jak widzimy obecnie mamy stan surowy prawie zamknięty. Pozostało jeszcze dokończenie krycia blachą całego budynku.

● W przyszłym roku przy Bożej i ludzkiej pomocy planujemy kontynuowanie prac remontowo – budowlanych, a od 8 do 18 maja odbędziemy pielgrzymkę do Włoch po Figurę św. Michała Archanioła z Gargano.

● W dniu dzisiejszym dziękujemy serdecznie wszystkim za modlitwę w intencji naszej parafii, a wszystkim ofiarodawcom: osobom prywatnym, firmom – wszystkim ludziom dobrej woli, za ofiarne zaangażowanie, pomoc i pracę. Wszelkie gesty pomocy są wyrazem życzliwości i wielkiego serca, za to wszystko składamy serdeczne Bóg zapłać!

● Przypominamy i prosimy, aby zamówione intencje opłacać na minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● W minionym czasie przez Sakrament Chrztu Świętego do Wspólnoty Kościoła w naszej parafii zostali włączeni: Jagoda Kapitan Aniela Cimaszewska i Tymon Żochowski – niech zawsze będą blisko Pana Jezusa.

● Składamy serdeczne Bóg zapłać za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii, za­równo te składane na tacę, indywidualnie, przez ofiaromat, wpływające na konto parafii, czy składane w formie kamiennych tabliczek. W przyszłą II niedzielę miesiąca ofiary składane na tacę są przeznaczone na pokrycie kosztów ogrzewania świątyni.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Naj­świętszej na każdy dzień. Miłego świętowania Bożego Narodzenia.

● Na początku Nowego Roku wszystkim parafianom i gościom składamy najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg udziela Wam hojnie swojego błogosławieństwa, obdarza radością i pokojem oraz wspomaga w chwilach trudności i doświadczeń. Niech Maryja, którą dzisiaj czcimy jako Bogarodzicę, otacza wszystkich płaszczem swojej opieki.

Related Posts