OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 22 STYCZNIA 2023r.

Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Ojciec Święty pragnął, aby ten dzień był poświęcony celebracji, refleksji oraz rozszerzaniu Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego. Papież przypomina, że „Jezus Chrystus puka do naszych drzwi przez Pismo Święte; jeśli słuchamy i otwieramy drzwi umysłu i serca, wchodzi On w nasze życie i z nami zostaje” (List apostolski Ojca Świętego Franciszka „Aperuit illis”, nr 8). Niech niedziela 22 stycznia będzie dla nas wszystkich spotkaniem z Żywym Słowem, które zbawia każdego człowieka – z Jezusem Chrystusem.

● W zakrystii możemy jeszcze nabyć Słowo na każdy dzień – Ewangelie na 2023 rok z krótkim komentarzem.

● Dziękujemy ks. Tomaszowi Grabowskiemu za wspólną modlitwę i wygłoszone Słowo Boże.

● Dzisiaj przypada dzień dziadka, a wczoraj był dzień babci, wszystkich naszych seniorów otaczamy modlitwą i życzliwością, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

● W Środę, 25 stycznia, przypada liturgiczne święto Nawrócenia Świętego Pawła. Kończy ono Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

● W czwartek, 26 stycznia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu. To dzień wspólnej modlitwy i szukania tego, co łączy katolików i wyznawców Allaha.

● W piątek, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarniemy modlitewną pamięcią w tym dniu wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

● W sobotę 28 stycznia ks. Tomasz Wróblewski wikariusz naszej parafii obchodzi dzień imienin, z tej racji składamy Mu najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i wstawiennictwa Jego patrona, św. Tomasza z Akwinu.

● W przyszłą niedzielę, 29 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na świecie odnotowuje się ponad 200 tys. nowych przypadków trądu na świecie. Wśród chorych ponad 20 tys. osób stanowią dzieci poniżej piętnastego roku życia.

● Od przyszłej niedzieli możemy nabyć w zakrystii świece gromniczne, przed świętem Ofiarowania Pańskiego.

● Dziękujemy serdecznie siostrze Ninie oraz wszystkim osobom zaangażowanym, dorosłym opiekunom i małym aktorom, za przygotowanie tegorocznych jasełek, które mieliśmy możliwość zobaczyć w minioną niedzielę po Mszy świętej o godzinie 1200 w Sali św. Józefa.

● Kończymy czas odwiedzin duszpasterskich, dziękujemy za dotychczasowe miłe spotkania i otwartość serc. Jeżeli rodzina chce spotkać się z kapłanem w swoim domu, ale termin wyznaczony przez nas z różnych względów nie odpowiada domownikom to można ustalić inny dogodny czas wizyty kolędowej. Zwyczajowo podczas kolędy składane są datki na potrzeby kościoła i kolędę. Ofiary składane podczas kolędy na potrzeby kościoła, są przeznaczone na remont naszej zabytkowej świątyni i budowę domu parafialnego – plebanii. Pamiętajmy jednak że ofiara pieniężna nie jest warunkiem wizyty duszpasterskiej! Jeżeli nie stać nas na złożenie ofiary, nie musimy się czuć w żadnym wypadku tym skrępowani. Kancelaria podczas kolędy czynna jest w godzinach porannych i na umówiony telefonicznie termin. Za wszelką życzliwość składamy serdeczne Bóg zapłać.

● Młodzi ludzie codziennie zadają sobie wiele pytań. Na które nie łatwo można znaleźć odpowiedź. Szczególnie ważne są pytania dotyczące istoty życia: Kim jestem? Kim dla Mnie jest Bóg? Co będę robił w przyszłości?… Znalezienie natychmiastowej odpowiedzi nie jest łatwe… Bóg, który kocha nas ponad wszystko pragnie, abyśmy odkrywając Go w swoim życiu mieli odwagę zaufać Mu, iść za Nim i w swoim życiu wiernie wypełnić wszystko to, do czego nas powołuje. Pomocą w uzyskaniu odpowiedzi na pytania, które najczęściej sobie stawiamy, w odnowieniu i pogłębieniu więzi z Bogiem, mogą być dla młodych ludzi rekolekcje organizowane w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, w czasie ferii zimowych. Skierowane są one do młodzieży męskiej pomaturalnej i szkół średnich. Ich celem jest pogłębienie relacji z Bogiem oraz pomoc w rozpoznawaniu życiowego powołania. Tegoroczne rekolekcje odbędą się w gmachu naszego Seminarium w dniach od 3 do 5 lutego 2023 r. (piątek – zjazd do godziny 1800, niedziela – zakończenie ok. godziny 1400). Młodzi którzy pragną przeżyć taką formę rekolekcji, powinni dokonać zgłoszenia (indywidulanie, bądź przez duszpasterza, czy katechetę) najpóźniej do 2 lutego 2023 r. na adres: e-mail: rozeznanie@diecezia.lomza.pl lub telefonicznie: 508719064. Zapraszamy do udziału w rekolekcjach.

● W przyszłą niedzielę będziemy gościć zespół z Ukrainy z Tarnopola: “TaRuta”, który poprzez swoje występy, pomaga dzieciom z sierocińca w Tarnopolu i ludziom ze wschodu Ukrainy gdzie trwa wojna. Jeżeli jest to możliwe proszą o pomoc, w postaci produktów spożywczych, słodyczy przyborów szkolnych, pieluch czy chemii domowej. Zespół będzie miał ze sobą płyty i pamiątki, które będzie można za dobrowolną ofiarę wziąć na pamiątkę. Pozyskane pieniądze posłużą na pomoc dla Domu Dziecka w Tarnopolu. 

● Przypominamy, aby zamówione intencje Mszy świętych opłacać na dwa tygodnie przed termi­nem odprawiania.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofia­ry składane na potrzeby parafii, za te składa­ne na coniedzielną tacę, indywidualnie, prze ofiaromat czy konto bankowe.

● W minionym tygodniu przez Sakrament Chrztu świętego do wspólnoty Kościoła w naszej parafii została włączona: Wiktoria Pęza – niech zawsze będzie blisko Pana Jezusa.

● W minionym czasie do wieczności z naszej parafii odeszli: śp. Włodzimierz Gradowski lat 90; śp. Eugeniusz Markowski l. 90 i śp. Tadeusz Łapiński lat 90 – wieczny odpoczynek racz Im dać Panie a światłość wiekuista niechaj Im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

PLAN KOLĘDY NA NAJBLIŻSZY TYDZIEŃ:

22 I – niedziela: od godziny 1400:

ul. 11 listopada 2 od nr 1 – 20 – 1 ksiądz.

ul. 11 listopada 2 od nr 21 – 45 – 1 ksiądz.

ul. Mała 21 – 1 ksiądz.

23 I – poniedziałek: od godziny 1445:

ul. 11 listopada 4 od nr 1 – 25 – 1 ksiądz.

ul. 11 listopada 4 od nr 26 – 50 – 1 ksiądz.

24 I – wtorek: od godziny 1445:

ul. Mała 7 – 1 ksiądz.

ul. Mała 13 – 1 ksiądz.

25 I – środa: od godziny 1445:

ul. Mała 17 – 1 ksiądz.

ul. Mała 19 – 1 ksiądz.

26 I – czwartek: od godziny 1445:

ul. Mała 9 – 1 ksiądz.

ul. Mała 11 – 1 ksiądz.

Related Posts