Wielki Post 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 19 LUTEGO 2023r.

Dziś siódma niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wraz z całym Kościołem, abyśmy spełniali słowem i czynem to, co podoba się Bogu. Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa będzie doświadczeniem zbawczej mocy Boga i umocnieniem na trud kolejnego tygodnia.

● Dziękujemy księdzu Jackowi Kotowskiemu za wygłoszone Słowo Boże i wspólną modlitwę.

● Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 56 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

● W najbliższą środę 22 marca rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Kapłan posypując nasze głowy popiołem, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Dziękujemy za już przyniesione palmy poświęcone podczas liturgii Niedzieli Palmowej w minionym roku i prosimy nadal o składanie ich do kartonu na końcu ławek – po ich spaleniu popiół posłuży nam do posypania głów w Środę Popielcową.

● W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

● Msze Święte w Środę Popielcową z posypaniem głów popiołem o godzinie 700, 900, 1030, 1600 i 1800. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.

● Podczas Wielkiego Postu odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W naszej parafii Droga Krzyżowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych będzie odprawiana w każdy piątek o godzinie 1700, po tym nabożeństwie o godzinie 1800 Msza święta. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godzinie 1730, bezpośrednio po Gorzkich Żalach Msza święta.

● Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Odpust możemy ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Do uzyskania odpustu konieczny jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

● Zaoszczędzone przez nas dzięki wielkopostnym umartwieniom i wyrzeczeniom pieniądze możemy ofiarować, jako naszą wielkopostną jałmużnę osobom potrzebującym. W tym roku te ofiary będą przeznaczone na pomoc materialną uchodźcom z Ukrainy. Nasz wielkopostny dar serca możemy składać do skarbony przy krzyżu.

● Wydział Duszpasterstwa Rodzin wraz z ruchem Spotkania małżeńskie, zaprasza małżeństwa na weekendowe rekolekcje w Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. Rekolekcje odbędą się w dwóch terminach: od 3 do 5 marca 2023 roku i od 21 do 23 kwietnia 2023 roku. Początek spotkania w piątek o godzinie 1900, a zakończenie w niedzielę o godzinie 1430. Rekolekcje przeznaczone są dla małżeństw o różnym stażu małżeńskim, różnym poziomie wiedzy i zaangażowaniu religijnym, z różną skalą uczuć łączących lub dzielących małżonków. Zapraszamy zarówno tzw. „dobre małżeństwa”, jak i małżeństwa przeżywające poważne konflikty, myślące niejednokrotnie o rozstaniu. Zgłoszenia i informacje: Krzysztof Bernacki, kom. 608 702 670 (najlepiej między godz. 1500 a 2000), e-mail: zgloszenia.bialystok@spotkaniamalzenskie.pl Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie swego uczestnictwa!

● Dyrekcja  Szkoły Podstawowej nr 2 im Mikołaja Kopernika w Łapach ogłasza zapisy dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły do klasy pierwszejna rok szkolny2023/2024. Zapisy odbędą się od 20 – 28 lutegow sekretariacie szkoły  w godzinach od 800 – 1500. Karty zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej szkoły oraz wPrzedszkoluSamorządowym  Nr  2w Łapach przy ul. Cmentarnej 23. Chętni do zapisu proszeni są o zabranie ze sobą dowodu osobistego i PESEL-u dziecka.

● Zapraszamy 4 marca do Hodyszewa na Konferencję „Biblia o finansach”. Na tę konferencję zapraszamy osoby nie tylko z kłopotami finansowymi, ale również te, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat finansów w Słowie Bożym. Więcej informacji dotyczących zapisów na plakacie przy wyjściu koło zakrystii.

● Proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Łapach Osse, organizuje w dniach od 2 do 8 września bieżącego roku pielgrzymkę do Portugalii i Hiszpanii – szczegóły na plakacie.

● Przypominamy, aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed termi­nem odprawiania.

● Do skorzystania z sakramentu pokuty zapraszamy 15 minut przed Mszą świętą, podczas Eucharystii nie zawsze będzie kapłan posługujący w konfesjonale.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, indywidualnie, przez ofiaromat, konto bankowe, czy w postaci kamiennych tabliczek. Dziękujemy za ofiary dziś złożone na tacę, a przeznaczone na prace remontowo-budowlane prowadzone w naszej parafii. W przyszłą niedzielę ofiary składane do puszek będą przeznaczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

● Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Dominik Masymowicz kawaler parafii naszej i Anna Kubaj panna parafii Św. Krzyża w Łapach – zapowiedź I; – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zacho­dzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

● W minionym tygodniu odszedł do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Andrzej Chomicki l. 42; – Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

● Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności. Miłej i błogosławionej niedzieli.

Related Posts