św. Józef

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 19 MARCA 2023r.

Dziś czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalem (…)”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo (…)”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.

● Z racji na to, że niedziele Wielkiego Postu nie dopuszczają uroczystości i wspomnień, uroczystość Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przeniesiona jest z dnia dzisiejszego na dzień jutrzejszy. Zapraszamy więc jutro na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi wypraszać Bożą pomoc dla Kościoła, naszych rodzin oraz prosić o łaskę dobrej śmierci dla wszystkich konających. Uroczystość św. Józefa to dzień imienin ks. Józefa Łupińskiego, solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i św. Józefa w posłudze kapłańskiej i akademickiej.

● Dzisiejszą niedzielą pod hasłem: „Troska o życie od poczęcia wychowaniem do pokoju”, rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. W sobotę w uroczystość Zwiastowanie Pańskiego będziemy obchodzili Dzień Świętości Życia. Wzywając orędownictwa Maryi, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą. Msze św. w tym dniu o 700, 900, 1030, 1600 i 1800. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adop­cja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabi­ciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańco­wej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wy­brane dodatkowe postanowienia. Takie zobowiązanie będzie można podjąć uroczyście podczas każdej Mszy Świętej. W zakrystii są do wzięcia deklaracje Duchowej Adopcji i Księga Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Wpisane w nią nasze imiona i nazwiska będą pięknym świadectwem obecności w naszej parafii ludzi dobrej woli, zabezpieczających modlitwą życie tych dzieci, którym zabrakło miejsca i miłości w sercach matek już u samego początku ich istnienia.

● Modlitwa za życie każdego poczętego człowieka jest wyrazem miłości, a zarazem dostępną dla każdego formą zaangażowania w jego obronę. Instytucje kościelne służą swą gotowością udzielania wielorakiej pomocy matkom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W naszej Diecezji istnieje: Fundusz Obrony Życia, Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, Telefon Zaufania (numer: 698 761 737), Hospicjum Perinatalne, dwa Okna Życia (Łomża – ul. Dworna 32 i Ostrołęka – ul. Szwedzka 2a) oraz Duszpasterstwo rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi w Łomży w Parafii pw. św. Andrzeja Boboli i w Ostrołęce w Parafii pw. św. Franciszka. Więcej informacji na stronie: www.duszpasterstwo.rodzin.lomza.pl

● Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych; Gorzkie Żale w niedzielę o godzinie 1730. Droga krzyżowa w piątek o godzinie 1700. Przypominamy, że za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, czyli stan łaski, przyjęcie Komunii Świętej i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

● Tradycyjnie w przyszłą – piątą niedzielę wielkiego postu, w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi Ks. Jacek Kotowski – Diecezjalny Duszpasterz Rodzin Diecezji Łomżyńskiej. Do spowiedzi podczas rekolekcji zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę, w tych dniach będziemy wspomagani przez spowiedników z sąsiednich parafii. W środę na Mszę świętą o godzinie 1130 i na specjalne nabożeństwo, zapraszamy chorych i osoby w podeszłym wieku. W rekolekcje Msze święte w niedzielę w porządku niedzielnym, na Mszę o 1200 zapraszamy wszystkie dzieci naszej parafii. W poniedziałek, wtorek i środę, Msze święte o 700, 900, 1130, 1600 i 1800. Ofiary składane na tacę w ostatnim dniu rekolekcji będą naszym podziękowaniem kaznodziei za trud głoszenia słowa.

● W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godzinie 1200 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą rocznicę procesu Huzara i jego żołnierzy, następnie w Sali św. Józefa odbędzie się inscenizacja procesu mjr Kazimierza Kamieńskiego i jego współoskarżonych.

● Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na największe i najładniejsze palmy wykonane własnoręcznie. Palmy mogą być wykonywane rodzinnie lub w kilka osób. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie w niedzielę palmową na Mszy świętej o godzinie 1200.

● Z najbliższej soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni, zegary przesuniemy o godzinę do przodu.

● W Wielkim Poście Kościół zachęca do podejmowania dzieł miłosierdzia, w tym szczególnym możemy złożyć naszą wielkopostną jałmużnę uchodźcom z Ukrainy.

● Zachęcamy, również do składania ofiar na kwiaty do dekoracji Grobu Pańskiego. Niech dobry Bóg wynagradza wszelką hojność swoim błogosławieństwem.

● Zachęcamy by sakramentu pokuty i pojednania nie odkładać na ostatnią chwilę przed świętami. W naszej świątyni spowiedź jest codziennie minimum 15 minut przed każdą Mszą Świętą. Podczas Mszy nie zawsze będzie kapłan posługujący w konfesjonale, szczególnie w dni powszednie.

● Przypominamy, aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, indywidualnie, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci kamiennych tabliczek.

● Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Michał Luterek kawaler parafii naszej i Joanna Roman panna parafii naszej – zapowiedź II; Krzysztof Tyl kawaler parafii naszej i Aleksandra Roszkowska panna parafii św. Stanisława Biskupa i męczennika w Białymstoku – zapowiedź I; Dawid Rudkowski kawaler parafii Bożego Ciała w Surażu i Natalia Olejnik panna parafii naszej – zapowiedź I; – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

● W minionym tygodniu odeszła do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: Halina Sielewińska, lat 71 – wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym Amen.

● Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności. Miłej i błogosławionej niedzieli.

Related Posts