OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 2 KWIETNIA 2023r.

● Dziś, Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

● W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

● Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 1900. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji – Ciemnicy. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godziny 2200. Zwracamy się z prośbą o włączenie się w akcję „Słudzy Pana, Kapłani proszą o modlitwę”. Istotą tej akcji jest 30 dniowa modlitwa za jednego konkretnego kapłana, którego imię będzie podane na wizytówce otrzymanej w Wielki Czwartek.

● Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godzinie 830 zapraszamy na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godzinie 1800 Droga Krzyżowa, a po niej Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godzinie 1900. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godziny 2200. Ofiary składane podczas Adoracji Krzyża w Wielki Piątek są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Za pobożny udział w adoracji Krzyża podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

● W Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

● Począwszy od Wielkiego Piątku rozpoczynamy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Nowenna będzie odprawiana w naszej świątyni pół godziny przed wieczornym nabożeństwem, z wyjątkiem Wielkiego Piątku – po odprawieniu Drogi Krzyżowej i Wielkiej Soboty bezpośrednio po ostatnim poświeceniu pokarmów, w pozostałe dni o 1730.

● Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godzinie 830 zapraszamy na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrzni połączonej z godziną czytań. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny od godziny 900 do godziny 1500, co pół godziny. Poświęcenie pokarmów we wsiach rozpoczniemy od godziny 1000. Przychodząc ze święconką nie zapominajmy o adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie. Po ostatnim poświęceniu pokarmów, Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego z Koronką. Wigilia Paschalna, rozpocznie się na zewnątrz kościoła przy ognisku o godzinie 1900 – przynosimy na tę liturgię świece, oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wylewaniem się wosku na posadzkę. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wodę święconą przygotowaną w specjalnych buteleczkach, będzie można odebrać w zakrystii.

● W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Zapraszamy na całonocną adorację przy Grobie Pańskim, i prosimy, aby do adoracji włączyły się grupy parafialne oraz mieszkańcy poszczególnych ulic, zapisy w zakrystii.

● W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, o godzinie 600 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Następne Msze święte o 900,1030, 1200,1600 i 1800.

● Wielu z nas nie skorzystało jeszcze z sakramentu pokuty, pro­simy, by nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę. Od poniedziałku do środy będziemy spowiadać pół godziny przed każdą Mszą świętą.

● Prośmy w naszych indywidualnych modlitwach o pokój i zakończenie wojny w Ukrainie. W kościele Poranna Grupa Modlitewna przewodniczy modlitwie wspólnotowej w dni powszednie po Mszy świętej o godzinie 700, odmawiając różaniec i litanię do św. Józefa.

● W sobotę 15 kwietnia o godzinie 1900 w naszym kościele odbędzie się inscenizacja ewangelizacyjna pt. Tajemnica Eucharystii. Spektakl w majestatyczny sposób opowiada o poszczególnych częściach Mszy Świętej. Jest ona oparta na objawieniach Cataliny Rivas i w majestatyczny sposób opowiada o poszczególnych częściach Mszy Świętej. Patrząc oczami boliwijskiej mistyczki, będziemy mogli dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się podczas sprawowania Eucharystii. Poznaje, że podczas sprawowania Najświętszej Ofiary dokonuje się wiele rzeczy, choć zakrytych dla oczu, to mających realny wpływ na rzeczywistość. Spektakl pozwala na nowo odkryć piękno tego sakramentu i w towarzystwie Maryi świadomie przebyć drogę Mszy Świętej.

● Dziękujemy za złożone ofiary na kwiaty do dekoracji Grobu Pańskiego osobom anonimowym, Kołu Żywego Różańca św. Urszuli Ledóchowskiej z Dębowiny, oraz składanych do puszki przy dekoracji wielkopostnej. Niech dobry Bóg wynagradza Wszelką hojność swoim błogosławieństwem.

● Przypominamy, aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci kamiennych tabliczek. Dziękujemy p. Jadwidze i Leszkowi Stefaniakom oraz Osobom anonimowym za ofiarę na renowację feretronu Serca Jezusa i Maryi; dotychczas zebraliśmy 5930,00 zł.

● Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Bartłomiej Łapiński kawaler parafii naszej i Mariola Łupińska panna parafii Św. Krzyża w Łapach – zapowiedź II; Jakub Olendzki kawaler parafii naszej i Sylwia Kiełczewska panna parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezusa w Kleosinie – zapowiedź II; Krzysztof Łapiński kawaler parafii naszej i Paulina Nowicka panna parafii Krzyża Świętego w Grabówce – zapowiedź I; – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

● W minionym tygodniu odszedł do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Stanisław Sienkiewicz l. 66 – wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym Amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej. Miłej i błogosławionej niedzieli.

Related Posts