OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 2 LIPCA 2023r.

Dziś trzynasta niedziela zwykła w ciągu roku kościelnego. W sposób szczególny prosimy Boga, aby nie ogarnęły nas ciemności błędu oraz abyśmy żyli w blasku Bożej prawdy.

● Witamy w naszej wspólnocie na wakacyjnym zastępstwie, o. Sergiusza – redemptorystę pochodzącego z Białorusi, obecnie studenta Toruńskiej Akademii na wydziale dziennikarskim.

● Dziękujemy ks. Piotrowi Jarosiewiczowi za wygłoszone Słowo Boże, wspólną modlitwę.

● Dziś w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża 2023, w naszym kościele po Mszy Świętej o godzinie 1200 odbędzie się recital organowy – „Z Dźwiękiem Fugi”, na który serdecznie zapraszamy.

● Czwartek 6 lipca jest świętem patronalnym Apostolstwa Chorych w związku ze wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych. W tym dniu przypada również liturgiczne wspomnienie Błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej. W modlitwie będziemy polecać Bogu wszystkich chorych i cierpiących, a także tych, którzy leczą i pielęgnują chorych. Jak zawsze w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy Świętej o godzinie 1800.

● Najbliższy czwartek to pierwszy czwartek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania w ramach Godziny Świętej o godzinie 1700.

● W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej, przypominamy, że istotą i warunkiem pierwszych piątków jest uczestnictwo we Mszy św. wraz z przyjęciem Komunii świętej wynagradzającej Sercu Jezusowemu za grzechy swoje i całego świata, spowiedź możemy odbyć wcześniej – mamy być w stanie łaski uświecającej. W tym dniu adoracja również od godziny 1700, chorych kapłan będzie odwiedzał od godziny 900.

● Lipiec w tradycji Kościoła poświęcony jest czci Przenajświętszej Krwi Jezusa. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana.

● Cmentarz parafialny i komunalny, na którym spoczywają doczesne szczątki naszych bliskich zmarłych, stanowią naszą Łapską Nekropolię. Wśród wielu grobów są również groby naszych byłych duszpasterzy i kapłanów pochodzących z Łap, którzy wybrali ten cmentarz jako miejsce pochówku. Wśród nich są m.in. śp. ks. Jan Skrzeczkowski, śp. ks. Henryk Bagiński, śp. ks. Adolf Romańczuk – byli proboszczowie naszej parafii, a także śp. ks. Mieczysław Pupek – organizator i pierwszy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Łapach Osse oraz ostatnio pochowany śp. ks. Prałat Józef Wyzner – budowniczy i pierwszy proboszcz parafii Świętego Krzyża w Łapach. Powstała myśl, aby na wzór innych miejscowości w naszej diecezji przygotować wspólny grobowiec kapłański. Decyzję poparł Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, zlecając we współpracy finansowej z innymi parafiami, mi jako proboszczowi naszej łapskiej fary prace z tym związane. Podjęte zostały już pierwsze działania, powstało 18 betonowych konstrukcji, które teraz zostaną przykryte granitowymi płytami i figurą Chrystusa. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą o złożenie ofiar do puszek w przyszłą niedzielę 9 lipca, które będą przeznaczone na pokrycie kosztów wykonania prac przy Grobowcu Kapłańskim.

● Podczas wakacji, w lipcu i w sierpniu, kancelaria parafialna od poniedziałku do piątku będzie czynna wyłącznie po południu od 1600 do 1700.

● Przypominamy, aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania. Przyjmujemy też intencje na przyszły rok.

● Każdy kto chce skorzystać z sakramentu pokuty niech uczyni to minimum 15 minut przed Mszą świętą – podczas Mszy nie zawsze ksiądz będzie posługiwał w konfesjonale.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci kamiennych tabliczek. Dziękujemy za przychylność Radzie Miejskiej w  Łapach i przyznanie dotacji na tegoroczny etap remontu naszej świątyni w wysokości 170 tys. zł. Całość pozyskanych środków z dotacji wynosi na ten rok 653 tys. zł. Uzyskaliśmy również dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Fundacji ORLEN. Planowany front robót obejmujący wymianę okien z zachowaniem istniejących witraży, w nawie głównej i prezbiterium oraz porycie blachą miedzianą części dachu nawy głównej i bramy opiewa na kwotę 845 065,23 zł. Z wpłat indywidualnych i na marmurowe tabliczki wpłynęło dotychczas do kasy parafialnej 58 077,57 zł. Do pokrycia całości zaplanowanych prac brakuje jeszcze niecałe 140 tysięcy.

● W minionym tygodniu oddaliśmy do renowacji trzy chorągwie procesyjne.

● Związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Dariusz Kuryś kawaler parafii naszej i Katarzyna Matysiewicz panna parafii św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej – zapowiedź II; Artur Tomasz Łupiński kawaler parafii naszej i Aleksandra Natalia Mieczkowska panna parafii Przemienienia Pańskiego w Piątnicy – zapowiedź I; – ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zacho­dzących miedzy tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieniu Kancelarii Parafialnej.

● W minionym tygodniu przez sakrament chrztu świętego w naszej parafii, została włączona do wspólnoty Kościoła: Amelia Kruszewska – niech zawsze będzie blisko Pana Jezusa.

● W ostatnim czasie odeszła do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Jadwiga Woszczyło lat 63 – wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitości Bożych darów i opieki Matki Najświętszej, a wyjeżdżającym na urlopy i wakacje – dobrego odpoczynku i szczęśliwych powrotów do domu.

W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 3 lipca – Święty Tomasz Apostoł, zginął śmiercią męczeńską prawdopodobnie w 67 roku n.e.

– czwartek, 6 lipca – Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica, patronka dzieł misyjnych w Polsce;

– sobota, 8 lipca – Święty Jan z Dukli (1414-1484), franciszkanin, świątobliwy kapłan, wybitny kaznodzieja.

Related Posts