OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 19 LISTOPADA 2023r.

● Dziękujemy ks. Stanisławowi Dziekońskiemu, byłemu Rektorowi UKSW, a obecnie pracownikowi naukowemu tego Uniwersytetu, za wspólną modlitwę i wygłoszone Słowo Boże.

● Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. To szczególna okazja, aby zauważyć cierpiących z powodu braku podstawowych środków do życia. Dzisiaj ogarniamy ich modlitwą, a znakiem naszej solidarności niech będzie wsparcie materialne złożone do puszki przy wyjściu z kościoła.

● W dniu jutrzejszym po Mszy świętej wieczornej zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu ze Wspólnotą Małej Teresy.

● We wtorek 21 listopada, w liturgii przypada Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. W dawnych czasach istniał wśród Żydów zwyczaj religijny, polegający na tym, że dzieci – nawet jeszcze nienarodzone – ofiarowywano służbie Bożej. Dziecko, zanim ukończyło piąty rok życia, zabierano do świątyni w Jerozolimie i oddawano kapłanowi, który ofiarowywał je Panu. Zdarzało się czasem, że dziecko pozostawało dłużej w świątyni, wychowywało się, uczyło służby dla sanktuarium, pomagało wykonywać szaty liturgiczne i asystowało podczas nabożeństw. Święta Anna, matka Maryi, przez wiele lat była bezdzietna. Mimo to nie utraciła wiary i ciągle prosiła Boga o dziecko. Złożyła obietnicę, że jeśli urodzi dziecko, odda je na służbę Bogu. Tak zrobiła, choć po tylu latach oczekiwania na upragnione potomstwo musiało to być wielkie poświęcenie z jej strony. Ewangelie nie mówią dokładnie, kiedy miało miejsce ofiarowanie Maryi, ale na pewno na początku Jej życia, prawdopodobnie, gdy Maryja miała trzy lata. Wtedy to Jej rodzice, św. Joachim i św. Anna, przedstawili Bogu przyszłą Królową Świata. Oddali Ją wówczas kapłanowi Zachariaszowi, który kilkanaście lat później stał się ojcem św. Jana Chrzciciela. Według niektórych autorów Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Informacje o tym wydarzeniu pochodzą z pism apokryficznych, nieprzyjętych do kanonu Pisma świętego. W naszych czasach nie ma już zwyczaju ofiarowywania swoich dzieci Bogu na służbę w świątyni. Wszyscy jednak zostaliśmy niejako przedstawieni Bogu przez naszych rodziców w czasie chrztu. Nie powinniśmy zapominać o tamtym wydarzeniu, ale nieustannie odnawiać w swoim życiu chęć poświęcania siebie Bogu i szukania Jego woli.

● We wtorek 21 listopada przypada również dzień imienin Pasterza Diecezji Bpa Janusza Stepnowskiego, oraz naszego pana Organisty Janusza Raciborskiego – solenizantom życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej.

● W środę 22 listopada wspominamy św. Cecylię – patronkę chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Naszemu panu organiście, chórowi parafialnemu, scholce dziecięcej, i wszystkim śpiewającym życzymy za przyczyną świętej patronki wielu łask Bożych i pięknego posługiwania w naszej wspólnocie na większą chwałę Bożą.

● W przyszłą niedzielę – ostatnią niedzielę roku liturgicznego, będziemy obchodzili uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Po Mszy Świętej o godzinie 900 i 1030 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za odmówienie tego aktu można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po Mszy Świętej o godzinie 1600 Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu.

● Zapraszamy na pielgrzymkę do Francji, która odbędzie się w przyszłym roku od 6 do 16 maju. Odwiedzimy miedzy innymi do Reims, Paryż, Lourdes, Lisieux, Ars, oraz inne miejsca. Koszt wyjazdu 1550,00 zł i 700 . Więcej szczegółów na plakacie, stronie internetowej parafii i Facebooku.

● Do przyszłej niedzieli włącznie możemy zamawiać jeszcze przypominki roczne, od pierwszej niedzieli adwentu – 3 grudnia rozpoczniemy modlitwę z nowych przypominek.

● W zakrystii jest do nabycia Słowo na każdy dzień – Ewangelie na 2024 rok z krótkim komentarzem.

● W przyszłą niedzielę 26 listopada o godzinie 1400 w Sali św. Józefa, kolejne spotkanie Kawiarenki Dialogowej Małżonków – szczegóły na plakacie i na Facebooku.

● Co prawda do adwentu jeszcze dwa tygodnie, ale już teraz przypominamy że okresie adwentu, Caritas Diecezji Łomżyńskiej, jak co roku podejmuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, przez sprzedaż świec. Od przyszłej niedzieli będziemy mogli już taką świecę nabyć w zakrystii w cenie 20 zł.

● Przypominamy i bardzo prosimy aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, ofiary indywidualne, przez ofiaromat, na konto bankowe czy w postaci marmurowych tabliczek. W miniony wtorek 14 listopada zostały odebrane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków i inne instytucje, prace remontowe świątyni zaplanowane na ten rok. Została przeprowadzona renowacja witraży i wymienione okna w nawie głównej w transeptach i na prezbiterium, remont bramy i porycie blachą miedzianą bramy i części dachu nawy głównej. Te prace wyniosły 845 065,23 zł. Całość pozyskanych środków z dotacji wynosi na ten rok 653 tys. zł. Z wpłat indywidualnych i na marmurowe tabliczki wpłynęło w tym roku do kasy parafialnej 116491,40 zł. Do pokrycia całości wykonanych prac brakuje jeszcze niewiele ponad 75 tysięcy złotych. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać za otwartość serca i złożone ofiary.

● Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy wrażliwości na Boże natchnienia, odwagi w dawaniu świadectwa wiary w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.