OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 25 LUTEGO 2024r.

● Dziś druga niedziela Wielkiego Postu, czyli Niedziela Ad Gentes, która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W wielu miejscach świata ofiarną pracę misyjną podejmują misjonarze duchowni i świeccy. Nie tylko niosą światło Ewangelii, ale także codzienną pomoc. Módlmy się dzisiaj za wszystkich pracujących na misjach, aby doświadczali Bożej pomocy i wsparcia ze strony wspólnoty wierzących. Ofiarami złożonymi dziś do puszek wesprzyjmy pracę misyjną.

● Dziękujemy ks. Andrzejowi Mikuckiemu – dyrektorowi Diecezjalnego Caritas za wygłoszone Słowo Boże i wspólną modlitwę.

● Trwamy w okresie Wielkiego Postu który służy nam do dobrego przygotowania do obchodu świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Od środy popielcowej rozpoczął się czas Komunii świę­tej wielkanocnej, i będzie trwał do Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania przynajmniej raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Ko­munii świętej w okresie wielkanocnym. Do spowiedzi zapraszamy odpowiednio wcześniej, spowiedź rozpoczynamy minimum 15 minut przed każdą Mszą świętą. Podczas Mszy nie zawsze będzie kapłan posługujący w konfesjonale.

● Podczas Wielkiego Postu zachęcamy do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W naszej parafii Droga Krzyżowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych w każdy piątek wielkiego postu o godzinie 1715. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, w każdą niedzielę o godzinie 1730, bezpośrednio po Gorzkich Żalach Msza święta.

● Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Odpust możemy ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Do uzyskania odpustu konieczny jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

● Dzięki wielkopostnym umartwieniom i wyrzeczeniom zaoszczędzone przez nas pieniądze możemy ofiarować, jako naszą wielkopostną jałmużnę osobom potrzebującym. Nasz wielkopostny dar serca – jałmużnę wielkopostną, możemy składać do skarbony przy krzyżu.

● W ramach naszego wielkopostnego przygotowania do świąt zmartwychwstania Chrystusa będziemy uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych. W naszej wspólnocie będą miały miejsce w dniach od 17 do 20 marca, a poprowadzi je  ks. kanonik dr Jarosław Błażejak – egzorcysta, Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie. Podczas naszych rekolekcji będziemy się zastanawiać jakie pułapki czyhają na nas w naszej drodze do świętości. Zaplanujmy sobie ten czas tak, abyśmy mogli wziąć udział w rekolekcjach.

● W tym tygodniu w piątek 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który od 13 lat ma rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Uroczystości związane z Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, odbędą się w przyszłą niedzielę 3 marca po Mszy świętej o godzinie 1200. Złożymy kwiaty i zapalimy znicze przed tablicą upamiętniającą proces mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy. Dalszy program odbędzie się w sali gdzie odbywał się proces majora, jego podkomendnych i kapłanów, a obecnie w Sali Świętego Józefa.

● W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. W czwartek przed pierwszym piątkiem zapraszamy o godzinie 1700 na Adorację Najświętszego Sakramentu podczas Godziny Świętej.

● W pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradza­jącej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy świata. Msza Święta wotywna w tym dniu o godzinie 700, po niej nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wystawienie Najświętszego Sakramentu o godzinie 1630 i adoracja w ciszy, na zakończenie adoracji o godzinie 1700 nabożeństwo pierwszopiątkowe. O godzinie 1715 w tym dniu – Droga Krzyżowa. Chorych księża będą odwiedzać jak zawsze od godziny 900. Prosimy również o zgłaszanie chorych do odwiedzin w pierwszy piątek miesiąca, którzy dotychczas nie byli odwiedzani z posługa sakramentalną.

● W pierwszą sobotę miesiąca Msza Święta wotywna o godzinie 700, po Mszy nabo­żeństwo pierwszo-sobotnie. Wysta­wienie Najświętszego Sakramentu i Litania Loretań­ska będzie również po Mszy wieczornej. W tym dniu mamy szczególną okazję do Ko­munii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy, obelgi i bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach. Spowiedź w tych dniach pół godziny przed każdą Mszą świętą.

● Przypominamy że istotą dobrego dopełnienia tych dni jest przyjęta Komunia święta w danym dniu z intencją wynagradzającą – spowiedź możemy odbyć kilka dni wcześniej.

● Przyszła niedziela to w naszej parafii niedziela adoracyjna. Zachęcamy wszystkich do powierzenia wszystkich swoich spraw całego życia Jezusowi uta­jonemu w Najświętszym Sakramencie. Błogosławieństwo rodzin i dzieci i Adoracja po Mszy świętej o godzinie 1200. Po Mszy o 1600 na wspólną adorację zaprasza Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wspólny różaniec jak zawsze po Mszy o 1030.

● Do 17 marca włącznie zapisujemy jeszcze na pielgrzymkę do Francji.

● Przypominamy aby zamówione intencje Mszy opłacać minimum dwa tygodnie przed terminem odprawiania.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, indywidualnie, prze ofiaromat, konto bankowe czy w postaci kamiennych tabliczek.

● W minionym tygodniu odeszła do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: przeżywszy ponad 100 lat śp. Jadwiga Łapińska; – wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

● Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności. Miłej i błogosławionej wielkopostnej niedzieli.

Related Posts