OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 10 MARCA 2024r.

● Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś już czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie zmarnujmy tego czasu.

● Dziękujemy ks. Wojciechowi Kotarskiemu za wygłoszone Słowo Boże i wspólną modlitwę.

● Dzisiaj rozpoczynamy Nowennę do św. Józefa przed Uroczystością św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Nowenna będzie odprawiana po Mszy wieczornej.

● W środę przypada 11 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. 13 marca 2013 r. nastąpił wybór Ojca Świętego Franciszka. Konklawe w 3 głosowaniu tego dnia i ogólnie w 5 głosowaniu wybrało następcę św. Piotra i został nim Argentyńczyk jezuita arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Mario Bergoglio SI. Imię Franciszek wybiera sobie na cześć św. Franciszka z Asyżu. W rocznicę tego wydarzenia w sposób szczególny wspierajmy papieża Franciszka modlitwą na tym urzędzie, aby jak najlepiej prowadził Kościół – Owczarnię Chrystusa przez obecne czasy na spotkanie z Najlepszym Pasterzem. Módlmy się również o opamiętanie dla tych, którzy chcą odebrać dobre imię naszemu wielkiemu rodakowi – św. Janowi Pawłowi II.

● Przypominamy, że rozpoczął się czas Komunii świę­tej wielkanocnej i będzie trwał do Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym, mówiącym o powinności skorzystania przynajmniej raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Ko­munii świętej w okresie wielkanocnym. Do spowiedzi zapraszamy odpowiednio wcześniej, spowiedź rozpoczynamy minimum 15 minut przed każdą Mszą świętą. Podczas Mszy nie zawsze będzie kapłan posługujący w konfesjonale.

● Wszystkich serdecznie zachęcamy do udziału w wiekopostnych nabożeństwach: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Droga Krzyżowa w piątek o godzinie 1715, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godzinie 1730, bezpośrednio po Gorzkich Żalach Msza święta.

● Zarówno do odprawiania Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Odpust możemy ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Do uzyskania odpustu konieczny jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

● W czasie wielkiego postu czynimy rozmaite wyrzeczenia, zaoszczędzone przez nas, dzięki tym wielkopostnym umartwieniom i wyrzeczeniom pieniądze, możemy ofiarować jako naszą wielkopostną jałmużnę osobom potrzebującym. Nasz wielkopostny dar serca możemy składać do skarbony stojącej przy krzyżu przed obrazem św. Jana Pawła II. Możemy również składać ofiary na kwiaty do dekoracji Grobu Pańskiego, zachęcamy członków Kół Żywego Różańca i innych Wspólnot do zbiórki ofiar również na ten cel. Niech dobry Bóg wynagradza wszelką hojność swoim błogosławieństwem.

● W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Abp Stanisław Gądecki prosi wszystkich o włączenie się w modlitwę nowennową od 16 do 24 marca w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Naszą modlitwę będziemy wznosić do Boga, łącząc się z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze odmawiając Apel Jasnogórski, a po nim, o godzinie 2120 modlitwy nowennowe. W naszej parafii będziemy to czynić w tych dniach po każdej Mszy św. zamiast dotychczasowych modlitw.

● W przyszłą niedzielę 17 marca, w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, którym w tym roku będzie przewodniczył Ks. kanonik dr Jarosław Błażejak egzorcysta, Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie. Do spowiedzi podczas rekolekcji zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę, w tych dniach będziemy wspomagani przez spowiedników z sąsiednich parafii. W środę na Mszę świętą o godzinie 1130 i na specjalne nabożeństwo, zapraszamy chorych i osoby w podeszłym wieku. Tych którzy nie będą mogli dotrzeć do świątyni możemy już teraz zgłaszać do odwiedzin ze spowiedzią i Komunią świętą wielkanocną w mieszkaniu. Podczas rekolekcji Msze święte w niedzielę w porządku niedzielnym, na Mszę o 1200 zapraszamy wszystkie dzieci naszej parafii. W poniedziałek, wtorek i środę, Msze święte o 700, 900, 1130, 1600 i 1800. Ofiary składane na tacę w ostatnim dniu rekolekcji będą naszym podziękowaniem kaznodziei za trud głoszenia słowa.

● Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na największe i najładniejsze palmy wykonane własnoręcznie. Palmy mogą być wykonywane rodzinnie lub w kilka osób. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie w Niedzielę Palmową na Mszy świętej o godzinie 1200.

● Zachęcamy do udziału w konferencji „Tato & Córka – nowe spojrzenie” które odbędą się 16 marca w Dworku Narwiańskim w Jeńkach. Więcej informacji na plakacie.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, indywidualnie, przez ofiaromat, konto bankowe, czy w postaci kamiennych tabliczek. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na ogrzewanie naszej świątyni, ofiary składane w przyszłą niedzielę na tacę są przeznaczone na prace remontowo-budowlane prowadzone w naszej parafii.

● W minionym tygodniu odszedł do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Marian Butkiewicz l. 68 – wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym Amen.

● Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności. Miłej i błogosławionej niedzieli.