10.01.2021 – OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

● Niedziela Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. Chrzest Chrystusa także jest objawieniem – epifanią. Jezus, który staje w szeregu ludzi grzesznych i pragnie przyjąć chrzest nawrócenia z rąk Jana Chrzciciela, objawia się światu jako umiłowany Syn Boga, naznaczony mocą Ducha świętego, który przychodzi, by objawić Boga światu. Chociaż ta niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego to bożonarodzeniowy wystrój w naszych kościołach i śpiew kolęd będzie jeszcze do 2 lutego – do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świę­tem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa Boga Ojca o Jezusie: „To jest mój Syn umiło­wany, Jego słuchajcie”.

● Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, my­ślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czy­li naszej przyjaźni, wspólnoty z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy, bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa. Mamy kochać Go co­raz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich. Jeśli nasza komunia z Panem Bogiem będzie coraz doskonalsza, jako chrześcijanie będziemy stawać się ludźmi wyczulonymi na piękno duchowe i moralne, rozmiłowanymi w tym, co szlachetne, wartościo­we, prawdziwie wielkie. W naszej codzienności nie możemy zadowolić się bylejakością i obojętnością. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi. Przypomnijmy sobie naszą datę chrztu św., aby podziękować za dar dzie­cięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi – po to jesteśmy posłani do świata.

● Zwyczajowo po Bożym Narodzeniu, jest czas wizyt duszpasterskich w rodzinach poszczególnych parafii.Wizyta duszpasterska zwana Kolędą, to nie tylko błogosławieństwo, ale spotkanie kapłana z parafianami. Kolęda jest doskonałą okazją ku temu, aby lepiej się poznać, aby przełamać anonimowość, aby wymienić swoje uwagi czy spostrzeżenia dotyczące życia parafialnego, czy też życia konkretnej rodziny. Jest okazją do tego, aby porozmawiać o wątpliwościach, odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wiary i życia reli­gijnego. Przy okazji kolędy kapłan poznaje również warunki życia ludzi, za których jest odpowiedzialny, ich kłopoty, zmartwienia, ale również i radości. Taka wizyta jest okazją do tego, aby zachęcić do większej gorliwości, do większego zaangażowania się w życie parafii, a może do podjęcia konkretnych decyzji życio­wych, do uregulowania sytuacji rodzinnej, małżeńskiej. Jest to więc wydarzenie ważne dla całej rodziny i jedyne takie w roku.

Jak się do tego spotkania przygotować? Tak jak na przyjęcie ważnego gościa, bo przecież przychodzi nie tylko kapłan, ale i Jezus Chrystus ze swoim błogosławieństwem. Przygotowanie do kolędy powinno mieć podwójny charakter. Duchowy – przez udział w modlitwie. I zewnętrzny – stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, Pismo święte, przygotowana woda święcona, jeżeli takowej nie będzie kapłan pobłogosławi ją w domu.

Obecnie przeżywamy trudny czas, który związany jest z pandemią koronawirusa i związanego z tym licz­nych ograniczeń, dotknął również życia religijnego i uczestnictwa w nabożeństwach w świątyni. Pojawiło się też szereg pytań odnośnie udziału w Eucharystii, przyjmowania Komunii św. i w jakiej formie, wizyty u chorych, przekazywania znaku pokoju, składania ofiar, itp. W ostatnim czasie również w mediach trwa dyskusja odnośnie wizyty duszpasterskiej kapłana w naszych domach. W naszej diecezji decyzję czy i w jakiej formie kolędować, biskup pozosta­wił duszpasterzom. W odpowiedzi na zapytania wielu Parafian, często od razu informując, że już zapraszamy na kolędę, w dekanacie Łapy przyjęliśmy stanowisko, aby wizytę duszpasterską rozpocząć wraz z powrotem dzieci do szkół, czyli 18 stycznia bieżącego roku.

Informujemy, że planujemy rozpocząć wizyty w domach tych Parafian, którzy tego oczekują. Jednak dla po­rządku wyznaczymy trasy kolędowe na dane dni i godziny, ale będziemy zachodzić do tych rodzin, któ­re nas zaproszą. Rozumiemy te rodziny i osoby które z uwagi na lęk przed zarażeniem zdecydują się nie przyjmować kapłana w tym roku, również w tym roku nie będą wydawane kartki do spowiedzi wielkanocnej.

Przyjmujemy w tym roku następujące zasady wynikające z ograniczeń pandemii:

1. Wyraźnie zaproszenie do wejścia do mieszkania, które jest przygotowane, czy też błogosławieństwo na zewnątrz mieszkania czy domu rodziny, która tam się zbierze;

2. Przekazanie informacji, że w mieszkaniu nie ma osób zarażonych;

3. Nie podajemy rąk na powitanie czy pożegnanie kapłana imamy założone przyłbice lub maseczki;

4. Wspólna modlitwa i błogosławieństwo rodziny – bez całowania krzyżyka;

5. Wyznaczenie miejsca dla kapłana, gdzie będzie mógł na chwilę usiąść, aby porozmawiać z mieszkań­cami;

6. Ofiara pieniężna nie jest warunkiem wizyty duszpasterskiej, ale jeśli ktoś ją pragnie złożyć będzie mógł przekazać duszpasterzowi wskazując jaka ofiara jest przeznaczona na kościół i na kolędę (jeżeli nie stać nas na złożenie ofia­ry, nie musimy się z tego powodu czuć skrępowani, natomiast, jeżeli kogoś stać na to, może to uczynić);

7. Kapłan pozostawi pamiątkę wizyty duszpasterskiej;

Plan kolędy podamy w przyszłą niedzielę.

● W najbliższy czwartek, 14 stycznia w mammobusie na placu przed kościołem Świętego Krzyża będzie można wykonać bezpłat­ne badanie mammograficzne w pełnym reżimie sanitarnym, dla kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały bez­płatnego badania. Istnieje też możliwość wykonania badań odpłatnie. Zapisy telefoniczne pod numerami: 42 2546410; 517 544 004 lub przez internet na stronie www.medica.org.pl

● Przypominamy, że najbliższe spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej odbędzie się w piątek 15 stycznia o godzinie 1900 w Sali św. Józefa.

● Za tydzień, 17 stycznia, wspominamy pierwszą rocznicę śmierci bpa seniora Stanisława Stefanka, w naszych modlitwach pamiętajmy o gorliwym Pasterzu Kościoła łomżyńskiego.

W przyszłą niedzielę, 17 stycznia, obchodzimy Dzień Judaizmu. Spróbujmy tego dnia szczególnie sięgnąć po Pismo Święte, aby tam szukać wspólnych korzeni naszej wiary i uczyć się od Abrahama, jak bez reszty zaufać Panu Bogu.

● Również w przyszłą niedzielę, 17 stycznia o godzinie1500 siostry karmelitanki zapraszają na spotkanie poświęcone duchowości karmelitańskiej. 

● W tym dniu 17 stycznia po Mszy świętej o godzinie 1600 w sali św. Józefa odbędzie się spotkanie formacyjne kandydatów do Sakramentu Bierzmowania.

● Zwracamy się z prośbą o zgłaszanie w zakrystii chorych do regularnych wizyt domowych w pierwsze piątki miesiąca. Konieczna jest aktualizacja listy chorych, ponieważ podczas ostatniej wizyty wielu chorych nie było w domach lub bało się otworzyć drzwi z powodu pandemii.

● Przypominamy aby zamówione intencje Mszy opłacać na dwa tygodnie przed terminem odprawiania, Intencje zamówione a nieopłacone nie będą odprawiane.

● Dziękujemy wszystkim za modlitwę i ofiary składane na potrzeby parafii, za te składane na coniedzielną tacę, indywidualnie, prze ofiaromat czy konto bankowe. W przyszłą III niedzielę miesiąca ofiary składane na tacę są przeznaczone na prace remontowe naszej świątyni. W minionym tygodniu, 7 stycznia otrzymaliśmy pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przeprowadzenie remontu naszej świątyni.

● Zgodnie z obowiązującym prawem podatnicy mogą przekazać 1% swojego podatku dochodowego za rok 2020 na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Na terenie Diecezji Łomżyńskiej kościelną organizacją pożytku publicznego jest „CARITAS BLIŹNIM” wspierająca działalność statutową Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Zwracamy się z prośbą do Państwa o ofiarność, która kosztuje tak niewiele. Proszę o przekazanie 1% podatku dochodowego na „CARITAS BLIŹNIM” ze wskazaniem dla „DPS w Tykocinie” (Dom Pomocy Społecznej w Tykocinie), a otrzymane środki przeznaczymy na potrzeby tej placówki. Jeśli nie wpiszemy wskazania, to środki będą przeznaczone na dzieła miłosierdzia: dożywianie ubogich, leczenie chorych, wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży oraz opiekę nad bezdomnymi.

● W minionym czasie do wieczności z naszej parafii odszedł: śp. Józef Jarosiewicz l. 74 – wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym, amen.

● Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

Related Posts